Problemów ze Slammerem ciąg dalszy...

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft zmuszony był do zdjęcia ze swoich stron wersji testowych ograniczonych czasowo (evaluation) aplikacji, służących do sprawdzenia, jak dany produkt sprawdzi przed jego planowanym zakupem. Nie znajdziemy więc obecnie wersji próbnych m. in. Small Business Server 2000, Office XP Professional, SQL Server 2000 i innych, gdyż ich instalacja byłaby zagrożeniem nie tylko dla nas.

Aplikacje te zawierają w sobie serwer bazodanowy Microsoftu SQL Server 2000 lub jego uproszczoną wersję Microsoft SQL Server Desktop Engine (MSDE), który podatny jest na atak wirusa Slammer i którego nie można wyleczyć przy użyciu Service Packa ani powszechnie dostępnych łatek. Możliwość taka jest zablokowana, bowiem licencja nie przewiduje wsparcia technicznego dla bezpłatnych wersji.

Warto przy okazji przypomnieć, że MSDE możemy znaleźć nie tylko w programach wydanych przez Microsoft. Wielu producentów instaluje go razem z własnymi aplikacjami (np. handlowymi i księgowymi). W razie jakichkolwiek wątpliwości może pomóc SQL Server Critical Update Wizard z zestawu narzędzi Microsoftu SQL Server 2000 Security Tools do wykrycia wszystkich instalacji SQL Servera i załatania ich.

Pełną listę produktów Microsoftu zawierających MSDE można znaleźć tutaj.

SQL Server 2000 Security Tools jest do pobrania w dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Poprawki i aktualizacje zabezpieczeń.

Źródło: Jama Mastaha

© dobreprogramy
s