Problemy serwisu Spamhaus

Strona główna Aktualności

O autorze

Zajmująca się walką ze spamem organizacja Spamhaus.org w połowie września tego roku przegrała proces z amerykańską firmą e360insight, zajmującą się rozsyłaniem drogą elektroniczną niezamówionych reklam, która twierdzi, że niesłusznie znalazła się na czarnej liście znanych spamerów.

Organizacja odmówiła zapłacenia odszkodowania w wysokości 11 milionów, gdyż nie podlega jurysdykcji amerykańskiego sądu. Właściciele Spamhaus.org twierdzą, że umieszczenie firmy e360insight na liście spamerów było słuszne i nie zmienią swojego zdania. Amerykański sąd jest jednak innego zdania, gdyż wydał nakaz zablokowania domeny Spamhaus.org. Jest to możliwe tylko dlatego, że Stany Zjednoczone wciąż niepodzielnie władają systemem odwzorowania nazw DNS.

Utrata domeny nie oznacza zaprzestania działalności, organizacja może bez problemu działać pod inną nazwą. Specjaliści organizacji ostrzegają, że podczas zmiany nazwy można spodziewać się chwilowego nagłego wzrostu dostarczanego spamu. Z usług Spamhaus.org korzysta ponad 650 milionów użytkowników, w tym między innymi amerykańska armia, Parlament Europejski i Biały Dom.

© dobreprogramy
s