Proces o komputerowe programy

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak informuje portal Gazeta.pl, Polsce grozi proces o odszkodowanie za wielomilionowe straty, jakie poniosła - w wyniku działań wrocławskiej prokuratury - amerykańska firma Alucon. Prokuratura oskarżyła prezes firmy o nielegalne korzystanie z programu komputerowego, ale przegrała proces.

Dwanaście lat temu Amerykanin polskiego pochodzenia Mitch Nocula stworzył we Wrocławiu firmę projektowo-produkcyjną Alucon. Opracowywała różne projekty, w tym form wtryskowych, na amerykański rynek. We wrześniu roku 2000 do siedziby firmy wtargnęli policjanci, którzy zabrali komputery z programami, dokumentacją firmy i gotowymi projektami (które w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęły później z policyjnego depozytu). Prokuratura oskarżyła prezes o używanie nielegalnego programu komputerowego amerykańskiej firmy Unigraphics Solutions.

Motorem działania policji był Marek W., polski przedstawiciel Unigraphics Solutions, który jednak nie miał wyłączności na sprzedaż tego programu. Alucon kupił program od amerykańskiego właściciela z prawem do wykorzystywania poza granicami USA przez - jak to zapisano w umowie - "niedługi okres". Zdaniem wrocławskiej Prokuratury Krzyki Zachód półtora roku było okresem zbyt długim i uznała to za przestępstwo.

Więcej na ten temat można przeczytać na łamach portalu Gazeta.pl.

© dobreprogramy
s