Sprzęt

Strona główna Sprzęt Procesory
AMD A12 9800E

AMD A12 9800E

Procesory

Producent: AMD, Seria procesora: AMD APU, Model procesora: A12 9800E

AMD Ryzen 3 1300X

AMD Ryzen 3 1300X

Procesory

Producent: AMD, Typ procesora: AMD Ryzen, Seria procesora: AMD Ryzen 3, Model procesora: 1300X

AMD A6 9500

AMD A6 9500

Procesory

Producent: AMD, Seria procesora: AMD APU, Model procesora: A6 9500

AMD X4 FX-4320

AMD X4 FX-4320

Procesory

Producent: AMD, Seria procesora: AMD FX, Model procesora: FX-4320

AMD Ryzen Threadripper 2920X

AMD Ryzen Threadripper 2920X

Procesory

Producent: AMD, Typ procesora: AMD Ryzen, Seria procesora: AMD Ryzen Threadripper, Model procesora: 2920X

AMD Ryzen Threadripper 2990WX

AMD Ryzen Threadripper 2990WX

Procesory

Producent: AMD, Typ procesora: AMD Ryzen, Seria procesora: AMD Ryzen Threadripper, Model procesora: 2990WX

AMD A12 9800

AMD A12 9800

Procesory

Producent: AMD, Seria procesora: AMD APU, Model procesora: A12 9800

AMD APU A6-6420k

AMD APU A6-6420k

Procesory

Producent: AMD, Seria procesora: AMD APU, Model procesora: A6-6420k

AMD APU A4-4000

AMD APU A4-4000

Procesory

Producent: AMD, Seria procesora: AMD APU, Model procesora: A4-4000

AMD Athlon X4 845

AMD Athlon X4 845

Procesory

Producent: AMD, Seria procesora: AMD Athlon X4, Model procesora: 845

Procesory

Wybierając procesor (CPU) do nowego komputera warto w pierwszej kolejności zdecydować, do czego będzie on wykorzystywany. W budżetowym komputerze biurowym ważniejszy będzie niski współczynnik TDP, który pozwoli zaoszczędzić energię i zastosować cichsze, mniej wydajne chłodzenie, z kolei w komputerze dla gracza najważniejsza będzie wydajność i odblokowany mnożnik, który pozwoli w łatwy sposób zwiększyć wydajność procesora.

Podstawowe parametry opisujące procesor to:

  • Socket, czyli rodzaj połączenia z płytą główną, który wymusza zastosowanie takiej, a nie innej płyty głównej. W praktyce określa także inne ograniczenia, np. możliwe do zastosowania rodzaje pamięci.
  • Liczba rdzeni, czyli tak zwanych procesorów logicznych zamkniętych w ramach jednej obudowy fizycznego procesora, z których każdy może równocześnie wykonywać inne operacje. Liczba rdzeni sama w sobie nie definiuje wydajności procesora, a jedynie jego zdolność do równoległego wykonywania większej liczby operacji. W budżetowym komputerze typowo biurowym wystarczający okaże się procesor 2-rdzeniowy, jednak użytkownicy domowi mający wyższe wymagania (a szczególnie gracze) powinni interesować się procesorami co najmniej z 4 rdzeniami. Profesjonaliści wykorzystujący komputery np. do renderowania filmów będą czerpać korzyść nawet z procesorów z kilkunastoma rdzeniami.
  • Częstotliwość taktowania (zegar) to wartość wyrażana w gigahercach, która dotyczy pojedynczego rdzenia. Generalnie wyższy zegar to większa wydajność procesora, jednak z uwagi na obsługę różnych instrukcji oraz pozostałe parametry procesorów, porównywanie dwóch modeli na podstawie zegarów warto ograniczyć do procesorów z jednej serii, tego samego producenta. W innych przypadkach porównywanie modeli na bazie zegara może nie dać wiarygodnej informacji odnośnie tego, który z nich jest wydajniejszy.
  • Pamięć podręczna (cache) – wyrażana w megabajtach wartość, która określa pojemność szybkiej pamięci wbudowanej w procesor. W niej przechowywane są najczęściej potrzebne dane, które wczytywane są z pamięci operacyjnej. Dostęp do cache jest dużo szybszy od RAM-u, toteż pamięć większej pojemności przekłada się na szybsze działanie programów. Użytkownik nie ma realnego wpływu na sposób działania pamięci cache. Procesor kontroluje ją automatycznie.

Wybierając procesor do budżetowego komputera, który będzie działać w biurze, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na obecność wbudowanego układu graficznego. Dzięki niemu (po dobraniu właściwej płyty głównej) nie będzie konieczności kupowania odrębnej karty graficznej, która tylko podniesie koszt całego komputera, a jej możliwości i tak mogą okazać się zbędne.

Gracze wybierający procesor, który będzie później podkręcany, powinni zwrócić uwagę na obecność odblokowanego mnożnika oraz maksymalne TDP, które będzie miało znaczenie przy wyborze dodatkowego chłodzenia. Wybierając najwydajniejsze modele trzeba sprawdzić ich zgodność z wybraną płytą główną.