reklama

Procesory MIPS mają wyjść ze swojej niszy: do podbicia serwery, tablety i Internet Przedmiotów

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Każdego roku na rynek trafia ponad pół miliarda procesorów zbudowanych w architekturze MIPS. Większość osób miałaby jednak spore problemy ze wskazaniem, co się z nimi dzieje. Ich zastosowania ograniczają się przede wszystkim do tych kategorii sprzętu IT, które nie budzą ekscytacji mediów – urządzeń wbudowanych, settop boksów, routerów i modemów. Tymczasem jeszcze w poprzedniej dekadzie stosowano je w konsolach do gier (Playstation i Playstation 2, PSP, Nintendo 64), a nawet potężnych jak na tamte czasy stacjach graficznych SGI. Są jednak tacy, którzy marzą o wyprowadzeniu MIPS-ów znów na szersze wody, tak by stały się konkurentami ARM-ów, a nawet x86.

W zeszłym roku MIPS Technologies, firma opracowująca architekturę MIPS i licencjonująca ją producentom mikroelektroniki na zasadach zbliżonych do tych, jakie stosuje konsorcjum ARM, została przejęta przez Imagination Technologies, korporację znaną przede wszystkim z mobilnych rdzeni graficznych PowerVR. Zainteresowanych kupnem podupadającej firmy było wielu, ale 100 mln dolarów zaoferowane przez Imagination Technologies przebiło wszystkich. Przejęcie wyszło MIPS-owi najwyraźniej na dobre – już pod nowym właścicielem udało się pokazać bardzo ciekawy 32-bitowy procesor Warrior P-class, Imagination Technology przystąpiło też do tworzonej przez AMD Fundacji HSA, z intencją wprowadzenia w MIPS-owych procesorach heterogenicznej architektury obliczeniowej.

Kolejnym krokiem naprzód na drodze do popularyzacji MIPS-ów jest nowa fundacja non-profit, poświęcona wyłącznie promowaniu wykorzystania tej architektury wszędzie tam, gdzie jej dziś mało – na serwerach, komputerach osobistych i urządzeniach przenośnych. Pod dość ciekawą nazwą prpl (należy to wymawiać jak angielskie słowo „purple”) Imagination Technology zdołało zgromadzić całkiem znanych partnerów: Broadcom, Cavium, Ikanos, Ineda Systems, Ingenic Semiconductor, Lantiq, Nevales Networks, PMC oraz Qualcomm.

Fundacja otwarta jest jednak na każdego, kto tylko zechce wspierać i rozwijać architekturę MIPS – podkreślił sir Hossein Yassaie, szef Imagination Technologies. Kluczowym atutem tej architektury jest łatwość jej przenoszenia od centrów danych po małe urządzenia, coś, co zdaniem pana Yassaie jest bardzo potrzebne branży mikroprocesorowej, stojącej w obliczu konieczności sprostania wymogom ery Internetu Przedmiotów.

Znając życie, ten nowy i ekscytujący Internet Przedmiotów, będzie programowany w starej, dobrej Javie. Nie inaczej sądzi Imagination Technologies – firma rozpoczęła rozmowy z Oracle w sprawie optymalizacji całego środowiska Javy pod kątem 32- i 64-bitowych MIPS-ów, a także rdzeni graficznych PowerVR. Rozmowy idą chyba w dobrym kierunku, gdyż pani Nandini Ramani, wiceprezes Oracle'a ds. Javy i Internetu Przedmiotów stwiedziła, że cieszy ją rosnąca potrzeba na optymalizację Javy dla MIPS, która wzmocni obecność Javy na nowych, ogromnych rynkach.

Należy przypomnieć, że MIPS Technologies już wcześniej snuło plany zwiększenia popularności swojej architektury, widząc nadzieję w Androidzie. W 2009 roku udało się google'owy system skompilować na MIPS-owych procesorach, a dwa lata później firma pokazała pierwszy androidowy settop box na targach CES. W 2012 roku pokazano zaś pierwsze tablety z MIPS-owymi procesorami z rodziny 1074K, ale nie zdobyły one większej popularności.

Wspierana przez prpl architektura MIPS może jeszcze na ten rynek wrócić – i to niekoniecznie za sprawą wydajności czy energooszczędności. MIPS żąda bowiem za swoje rozwiązania od producentów kilkukrotnie mniej, niż ARM. Procesory z serii Warrior nie ustępują przy tym pod względem wydajności układom ARM ze średniej półki, a wyraźnie wyprzedzają w kwestii energooszczędności tak forsowane na mobilnym rynku przez Intela Atomy.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić