Procesory MIPS mają wyjść ze swojej niszy: do podbicia serwery, tablety i Internet Przedmiotów

Procesory MIPS mają wyjść ze swojej niszy: do podbicia serwery, tablety i Internet Przedmiotów

23.05.2014 15:52

Każdego roku na rynek trafia ponad pół miliarda procesorówzbudowanych w architekturze MIPS. Większość osób miałaby jednakspore problemy ze wskazaniem, co się z nimi dzieje. Ich zastosowaniaograniczają się przede wszystkim do tych kategorii sprzętu IT,które nie budzą ekscytacji mediów – urządzeń wbudowanych,settop boksów, routerów i modemów. Tymczasem jeszcze w poprzedniejdekadzie stosowano je w konsolach do gier (Playstation i Playstation2, PSP, Nintendo 64), a nawet potężnych jak na tamte czasy stacjachgraficznych SGI. Są jednak tacy, którzy marzą o wyprowadzeniuMIPS-ów znów na szersze wody, tak by stały się konkurentamiARM-ów, a nawet x86.

W zeszłym roku MIPS Technologies, firma opracowującaarchitekturę MIPS i licencjonująca ją producentom mikroelektronikina zasadach zbliżonych do tych, jakie stosuje konsorcjum ARM,została przejęta przez Imagination Technologies, korporację znanąprzede wszystkim z mobilnych rdzeni graficznych PowerVR.Zainteresowanych kupnem podupadającej firmy było wielu, ale 100 mlndolarów zaoferowane przez Imagination Technologies przebiłowszystkich. Przejęcie wyszło MIPS-owi najwyraźniej na dobre –już pod nowym właścicielem udało się pokazać bardzo ciekawy32-bitowy procesor WarriorP-class, Imagination Technology przystąpiło też do tworzonejprzez AMD FundacjiHSA, z intencją wprowadzenia w MIPS-owych procesorachheterogenicznej architektury obliczeniowej.

Obraz

Kolejnym krokiem naprzód na drodze do popularyzacji MIPS-ów jestnowa fundacja non-profit, poświęcona wyłącznie promowaniuwykorzystania tej architektury wszędzie tam, gdzie jej dziś mało –na serwerach, komputerach osobistych i urządzeniach przenośnych.Pod dość ciekawą nazwą prpl (należy to wymawiać jakangielskie słowo „purple”) Imagination Technology zdołałozgromadzić całkiem znanych partnerów: Broadcom, Cavium, Ikanos,Ineda Systems, Ingenic Semiconductor, Lantiq, Nevales Networks, PMCoraz Qualcomm.

Fundacja otwarta jest jednak na każdego, kto tylko zechcewspierać i rozwijać architekturę MIPS – podkreślił sirHossein Yassaie, szef Imagination Technologies. Kluczowym atutem tejarchitektury jest łatwość jej przenoszenia od centrów danych pomałe urządzenia, coś, co zdaniem pana Yassaie jest bardzopotrzebne branży mikroprocesorowej, stojącej w obliczu koniecznościsprostania wymogom ery Internetu Przedmiotów.

Znając życie, ten nowy i ekscytujący Internet Przedmiotów,będzie programowany w starej, dobrej Javie. Nie inaczej sądziImagination Technologies – firma rozpoczęła rozmowy z Oracle wsprawie optymalizacji całego środowiska Javy pod kątem 32- i64-bitowych MIPS-ów, a także rdzeni graficznych PowerVR. Rozmowyidą chyba w dobrym kierunku, gdyż pani Nandini Ramani, wiceprezesOracle'a ds. Javy i Internetu Przedmiotów stwiedziła, że cieszy jąrosnąca potrzeba na optymalizację Javy dla MIPS, która wzmocniobecność Javy na nowych, ogromnych rynkach.

Ice Cream Sandwich with MIPS Part I

Należy przypomnieć, że MIPS Technologies już wcześniej snułoplany zwiększenia popularności swojej architektury, widzącnadzieję w Androidzie. W 2009 roku udało się google'owy systemskompilować na MIPS-owych procesorach, a dwa lata później firmapokazała pierwszy androidowy settop box na targach CES. W 2012 rokupokazano zaś pierwsze tablety z MIPS-owymi procesorami z rodziny1074K, ale nie zdobyły one większej popularności.

Wspierana przez prpl architektura MIPS może jeszcze na ten rynekwrócić – i to niekoniecznie za sprawą wydajności czyenergooszczędności. MIPS żąda bowiem za swoje rozwiązania odproducentów kilkukrotnie mniej, niż ARM. Procesory z serii Warriornie ustępują przy tym pod względem wydajności układom ARM ześredniej półki, a wyraźnie wyprzedzają w kwestiienergooszczędności tak forsowane na mobilnym rynku przez IntelaAtomy.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)