Procesory Ryzen 7 jeszcze tańsze – a na horyzoncie 9 Threadripperów

Procesory Ryzen 7 jeszcze tańsze – a na horyzoncie 9 Threadripperów

Procesory Ryzen 7 jeszcze tańsze – a na horyzoncie 9 Threadripperów
06.06.2017 11:23

W przeddzień debiutu Ryzena Threadrippera, który ma pokazaćfanom Intela czym może być wielordzeniowość i jak fajnie jestmieć kilka kart graficznych w komputerze, AMD ogłasza nowe ceny dladotychczasowych Ryzenów 7. Jest taniej, co czyni budowę komputerana bazie nowych procesorów czerwonych jeszcze atrakcyjniejszymwyborem.

Nikt nie spodziewał się, że i tak bardzo konkurencyjniewycenione ośmiordzeniowe Ryzeny 7 będą jeszcze ostrzej rywalizowaćna tym polu. Tymczasem dostajemy zmiany już na odczuwalnym dlakieszeni poziomie. Jak podaje Tech Report, sugerowane ceny detalicznew USA kształtują się następująco:

  • Ryzen 7 1800X – z 499 USD do 460 USD. W Polsce oznacza tomożliwość zejścia z ceną poniżej psychologicznej granicy 2 000zł.
  • Ryzen 7 1700X – z 399 USD do 350 USD. W Polsce oznaczaoby tookoło 1 400 zł.
  • Ryzen 7 1700 – z 329 USD do 315 USD. W Polsce taki procesorkupilibyśmy więc za około 1300 zł.

Dla porównania, obecnie ośmiordzeniowy Intel Core i7-6900K,który w benchmarku Cinebench R15 osiąga porównywalną wydajnośćjednowątkową z Ryzenem 7 1800X, a przegrywa z nim w wydajnościwielowątkowej, wciąż jest oferowany w USA wcenie 1050 dolarów, a w Polsce zapłacimy za niego ponad 4,5tys. złotych.

Z takim cennikiem AMD stało się nagle atrakcyjnym,konkurencyjnym wyborem na rynku wydajnych desktopów, gdzie oprocesorach czerwonych nie pamiętano już od lat. Widać to poreakcjach OEM-ów: jedną z bardziej udanych linii produktowych tampokazanych były nowe komputeryAll-In-One Della, wszystkie z Ryzenami.

Czy 16 rdzeni może być tańsze niż osiem?

Serwis Hot Hardware uzyskał dostęp do informacji o konfiguracjisprzętowej Threadripperów, daleko wychodzących poza to, copowiedziano na konferencji AMD podczas targów Computex. Oczywiścienie są to informacje oficjalne, ale wyglądają całkiemrealistycznie, dlatego zdecydowaliśmy się je przytoczyć.

Pod marką Ryzen Threadripper oferowanych miałoby być dziewięćróżnych modeli procesorów, w konfiguracjach od 10 do 16 rdzeni.Ładnie korespondują one z tym, co Intel pokazał w rodzinieSkylake-X/KabyLake-X. Oto podsumowująca te nieoficjalne informacje tabelka:

Obraz

Oczywiście tego typu suche informacje nie są w stanie powiedziećnam zbyt wiele o realnej wydajności tych czipów – przy tak dużejliczbie rdzeni największym wyzwaniem jest utrzymanie tychczęstotliwości zegarów, szczególnie przy obciążeniach„wszystkordzeniowych”, takich jak kompilowanie oprogramowania czytranskodowanie wideo.

Pojawiają się doniesienia,że w niektórych zadaniach, takich właśnie jak kompilacja jądraLinuksa, Ryzeny nie dają rady – i kompilator gcc kończy pracę.Niemniej jednak są one na tyle odosobnione, że raczej jesteśmydobrej myśli. Z naszych obserwacji wynika, że ośmiordzenioweRyzeny spisywały się bardzo dobrze, zgodnie z obietnicami. Dlaczegomiałoby być inaczej z Threadripperami?

Teraz pozostaje jedynie czekać na odświeżone APU z rdzeniamiZen i zintegrowaną grafiką Vega, na masowy rynek i dla laptopów.Ten rok będzie najciekawszym od lat w mikroprocesorowej branży.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)