Producent gry przeciw emulatorowi PS3 – emulacja narusza własność intelektualną?

Strona główna Aktualności
image

O autorze

RPCS3, software’owy emulator konsoli PlayStation 3, rozwija się w imponującym tempie. Mimo że do wydania stabilnej wersji beta dużo jeszcze brakuje, potrafi już poprawnie uruchomić na pececie co najmniej 437 gier wydanych na PS3. Jednym z większych sukcesów było odpalenie na nim znakomitej gry RPG Persona 5 – i to właśnie ten sukces sprowadził na twórców emulatora, grupę Nekotekina, spore kłopoty.

Choć pierwsza wersja RPCS3 została wydana już w 2012 roku, to dynamiczny rozwój RPCS3 nastąpił dopiero w ostatnim roku. W dużym stopniu przyczyniły się do tego pieniądze. Pomogło bardzo utworzenie strony w serwisie Patreon, pozwalającym na uzyskanie stałego finansowania rozmaitych projektów od wiernych fanów. Obecnie 676 osób składa się tam na 3181 dolarów miesięcznie, co pozwala utrzymać na pełen etat dewelopera kd-11, zajmującego się podsystemem grafiki emulatora.

W czerwcu br. na stronie domowej emulatora pojawiły się informacje o uruchomieniu na RPCS3 najnowszej gry ze znanej serii Persona. Ten ciekawy turowy RPG w Japonii zadebiutował we wrześniu 2016, jako tytuł na wyłączność dla konsol Sony (PS3 i PS4). Producent, firma Atlus, nigdy nie zamierzał wydawać gry na peceta. Pojawienie się możliwości grania na PC zostało więc przyjęte jako potwarz.

Atlus zgłosił więc do Patreona zgłoszenie naruszenia praw autorskich, żądając na mocy amerykańskiej ustawy DMCA usunięcia całej strony emulatora ze sponsorskiej platformy. Producent gry przyznał co prawda, że sam emulator PS3 nie narusza ich praw autorskich ani znaków towarowych, jednak żadna wersja Persony nie powinna być dostępna na innej niż PlayStation platformie – samo umożliwienie grania na pececie narusza jego własność intelektualną.

Patreon odmówił spełnienia żądania, zasłaniając się tym, że sama strona Nekotekina nie narusza prawa, w następnej więc turze zarzutów Atlus zauważył, że aby Persona 5 mogła działać na emulatorze, użytkownik musiałby obejść zabezpieczenia DRM. Nie do końca jest to jednak prawda. Emulator co prawda nie jest w stanie odczytać dysków PS3, wymaga zrobienia ich zrzutu za pomocą kompatybilnego czytnika Blu-ray oraz narzędzi PS3 ISO Patcher, 3k3y ISO Tools oraz ImgBurn. Są to jednak jedynie techniki konwersji formatów, gdzie na żadnym etapie nie dochodzi do złamania zabezpieczeń DRM gry.

Ostatecznie jednak Patreon dogadał się z Nekotekina. Zdecydowano się dmuchać na zimne i usunięto zarówno ze strony domowej emulatora jak i strony zbiórki wszelkie wzmianki o możliwości uruchomienia Persony 5.

Atlus, którego działania ściągnęły krytykę internautów, też próbował jakoś wytłumaczyć swoje postępowanie. Oficjalnie utrzymuje, że to wszystko dla dobra graczy. Chodzi o to, że fani powinni doświadczać gier na tych platformach, na których zostały one stworzone. Nie chcemy by pierwsze doświadczenia graczy wiązały się ze spadkiem płynności gry, awariami, czy innymi kłopotami, jakie pojawiają podczas emulacji, z którą nie mieliśmy nic do czynieniastwierdził rzecznik Atlusa.

No cóż, wygląda na to, że takie postawienie sprawy nie przyniosło jednak oczekiwanego efektu. W serwisach społecznościowych odzywają się niezadowoleni fani, zapowiadający, że od Atlusa nie kupią już ani jednej gry. A samo RPCS3? Jego deweloperzy zaczęli się chwalić uruchomieniem kolejnej „dużej” gry, Red Dead Redemption.

Emulator PS3 wymaga co najmniej procesora Core i5 Sandy Bridge (lub odpowiednika AMD), karty graficznej GeForce serii 400 lub Radeona HD5000, 4 GB RAM. Wersję na 64-bitowego Windowsa 7 znajdziecie w naszej bazie oprogramowania.

© dobreprogramy