r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Produkty Adobe bardziej niebezpieczne niż Microsoftu

Strona główna Aktualności

W 2010 roku większą część z listy najbardziej powszechnych i niebezpiecznych luk w oprogramowaniu zajmowały produkty Microsoftu. Prawdę mówiąc, nie tylko w 2010 roku, ale to temat ma inna historię - dzisiaj większym zaskoczeniem jest fakt, że w pierwszym kwartale 2011 roku obraz zagrożeń zmienił się diametralnie, jak wynika z raportu przygotowanego przez pracownika firmy Kaspersky Lab.

Yury Namestnikov przygotował interesującą analizę tegorocznych zagrożeń, w szczególności tych związanych z obecnością na komputerach podatnego na ataki oprogramowania. Okazuje się, że na liście najpowszechniej występujących podatności znajduje się tylko jeden produkt Microsoftu i to stosunkowo niszowy - OneNote. Szczyt listy zdominowały w tym roku technologie firmy Adobe (zarówno Flash, jak i Reader oraz Shockwave - łącznie pięć pozycji na dziesięciopunktowej liście), powszechnym problemem była też niezałatana Java oraz odtwarzacze multimedialne (Winamp oraz Quicktime).

Widać wyraźnie, że Microsoft - najczęściej obwiniany za całe zło w świecie oprogramowania - albo swoje produkty poprawił, albo skuteczniej je aktualizuje likwidując wpływ ewentualnych luk na bezpieczeństwo. Produkty firmy Adobe z kolei mają ewidentnie dużo większy problem zarówno z bezpieczeństwem, jak i z automatyczną aktualizacją - a powszechność ich występowania jest olbrzymia. Warto się nad tym zastanowić, jak również nad tym, czy i my na pieczołowicie łatanym systemie operacyjnym nie mamy przypadkiem przestarzałego i potencjalnie niebezpiecznego oprogramowania firm trzecich - najwyraźniej to właśnie ono stanowi obecnie największy problem.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.