reklama

Profil Zaufany w ePUAP wkrótce potwierdzimy bez wychodzenia z domu

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

ePUAP z całą pewnością nie jest szczytowym osiągnięciem polskiej myśli technicznej. Wątpliwości co do rażących niedopatrzeń we wdrażaniu systemu nie ma nawet sama Minister Cyfryzacji, która swojego czasu otwarcie stwierdziła, że gdyby nie środki UE, to należałoby go zaorać. Nie oznacza to jednak, że ePUAP się nie rozwija.

W przypadku usług internetowych jesteśmy na ogół przyzwyczajeni, że aktywacji można dokonać, nie wychodząc z domu. W przypadku ePUAP-u konieczne jest jednak stworzenie Profilu Zaufanego, zaś jego potwierdzenie wiąże się z całkowicie niewirtualną wycieczką do urzędu. Wkrótce ma się to zmienić.

Jak donosi Gazeta Prawna, rząd pracuje nad programem popularyzacji korzystania z ePUAP-u. Do tego celu zaangażowane zostaną banki – już na początku października wspomnianego potwierdzenia Profilu Zaufanego będzie można dokonać przez Internet, za pośrednictwem usług bankowości internetowej. Jako pierwsi taką możliwość otrzymają klienci banku PKO BP.

Ministerstwo Cyfryzacji polegać będzie zatem w kwestii weryfikacji na bankach, które i tak posiadają dane niezbędne do stwierdzenia tożsamości swojego klienta. Oprócz PKO BP, na zaawansowanym etapie są także negocjacje z mBankiem. Czy jednak ułatwiona procedura rejestracji w systemie wystarczy, by przyćmić jego mankamenty?

Współpraca urzędów z bankami ma zostać zacieśniona także w innych kwestiach. Będzie to dotyczyć na przykład cyfryzacji procesu przekazywania takiej dokumentacji, jak zaświadczenie o dochodach. Wciąż w bliżej niesprecyzowanej przyszłości wystarczyć ma dyspozycja klienta banku, aby stosowana dokumentacja została przekazana do urzędu drogą elektroniczną.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić