reklama

Programiści Javy głodować nie będą: pracodawcy stawiają na klasykę

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Jeśli zastanawiacie się nad tym, jak pokierować swoją karierą w branży IT, jakimi technologiami się zająć, by za kilka lat nie odkryć, że nie ma dla Was pracy, to odpowiedź dla Was znalazł jeden z najpopularniejszych na świecie serwisów dla programistów, Stack Overflow. Serwis ten prowadzi popularną witrynę dla pracodawców Careers 2.0, dzięki której mogą oni znaleźć sobie ludzi kompetentnych w interesujących ich dziedzinach. Po przebadaniu słów kluczowych, wykorzystywanych w wyszukiwaniach potencjalnych pracowników, uzyskano odpowiedź, która chyba zgodna jest z Waszymi przeczuciami.

Najczęściej wyszukiwanymi umiejętnościami były te związane z Javą. Aż 22,26% korzystających z Career 2.0 chciało znaleźć osoby potrafiące programować w tym języku. Java okazała się pod tym względem niemal dwukrotnie lepsza niż PHP, o które pytało 11,53% pracodawców. Trzecie miejsce zajęło C#, z wynikiem 10,74%.

Znaczenie Javy rośnie jeszcze bardziej, w momencie gdy przyjrzymy się pozycji czwartej. To Android, wyszukiwany w 9,94% wypadków – a przecież Java jest podstawowym językiem programowania google'owego systemu operacyjnego. Miejsce piąte przypadło JavaScriptowi (9,23%), miejsce szóste Pythonowi (8,30%), siódme frameworkowi Rails (8,29%), ósme systemowi iOS (7,53%), dziewiąte frameworkowi .NET (7,22%) a dziesiąte klasycznemu C++ (4,96%).

Will Cole, menedżer ze Stack Overflow odpowiedzialny za serwis Careers 2.0 potwierdza, że wynik Javy może dowodzić rosnącego zainteresowania programowaniem na urządzenia mobilne. Java jest ogromnie popularna w przeróżnych firmach, jest najpowszechniej używanym językiem wśród programistów, jest przydatną umiejętnością w rosnącym rynku programowania na Androida. Możesz ją kochać, możesz jej nienawidzić, ale wielu ludzi zna Javę i wiele firm chce tych ludzi – uznał Cole.

Pod tym względem przez lata niewiele się jednak zmieniło. Zajmujący się pośrednictwem na rynku pracy serwis Indeed informuje, że w ciągu ostatniej dekady popularność Javy pozostawała na podobnym poziomie. Dziś programowanie na Androida ma być czwartym co do popularności tematem wyszukiwanym przez Indeed. Tak samo sytuacja wygląda w statystykach Stack Overflow.

Podobne wyniki pokazuje serwis Dice, określający się jako centrum karier dla technologii. Według jego badań jedna piąta wszystkich ofert pracy wiązała się z poszukiwaniami specjalistów od Javy/J2EE. Na drugim miejscu byli programiści aplikacji mobilnych (a więc też zwykle coś z Javą mający wspólnego), trzecie miejsce przypadło programistom .NET.

Jak widać, w tych wyszukiwaniach mało jest modnych nowych technologii, takich jak node.js, co sugeruje, że realia rynkowe a serwisy social news dla programistów to dwie różne rzeczy. Nie powinno to dziwić: zanim nowe technologie upowszechnią się w biznesowych środowiskach IT, mija sporo czasu, a menedżerowie wolą nie ryzykować – stawiają na to, co dobrze znane i sprawdzone.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić