r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Programiści porzucają Androida?

Strona główna Aktualności

Badania przeprowadzone przez IDC i Appceleratora wykazały, że coraz mniej programistów chce tworzyć aplikacje dla Androida. Czemu? Powolny spadek zainteresowania nim jest interesujący, bo na początku ubiegłego roku osiągał wynik zbliżony do iOS'a — skomentował raport Mike King z Appceleratora.

iOS cieszy się stałą popularnością na poziomie 88% wśród programistów piszących aplikacje zarówno dla telefonów, jak i tabletów. Z kolei zainteresowanie tworzeniem dla smartfonów z Androidem spadło z 87% do 78%, a tabletami — z 75% do 67%. Winę za ten stan rzeczy może ponosić ogromna fragmentacja systemu Google. Jak podaje sam koncern, najpopularniejszą wersją Androida pozostaje ta z numerkiem 2.3.3 (posiada ją blisko 2/3 urządzeń), a drugie miejsce należy do wersji 2.2 (używanej przez co czwartą osobę). Z kolei nowsze wersje systemu nie mogą się przebić, osiągając udział na poziomie zaledwie 1-2 procent.

Drugim problemem Androida jest fakt, że w sieci istnieje wiele sklepów sprzedających aplikacje przeznaczone dla tego systemu. Utrudnia to zarabianie programistom, którzy wolą jednolity App Store sankcjonowany przez Apple. Zwłaszcza, że zysk z aplikacji dla iOS jest nawet czterokrotnie wyższy niż ten, który przynosi Android.

r   e   k   l   a   m   a

Mike King przewiduje, że jeśli Google nie rozwiąże problemu fragmentacji, to na dłuższą metę może mu zagrozić nawet Windows Phone. Jednak wielu programistów nie zgadza się z tą tezą. Na PC muszę zmagać się z różnymi rozdzielczościami, wersjami systemów operacyjnych i konfiguracjami sprzętowymi, więc uporanie się z tą „fragmentacją” nie stanowi większego problemu — twierdzi jeden z nich.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.