reklama

Programy 360 stopni i VR w Telewizji Polskiej, a do tego brytyjskie produkcje

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Rozpoczęcie przez TVP produkcji programów w rozdzielczości 4K+ wzbudziło spore zainteresowanie, tym bardziej, że jak pokazują wyniki oglądalności internetowych serwisów VoD, to właśnie treści naszego narodowego nadawcy telewizyjnego cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zanim jednak zobaczymy narodowe media w ultrawysokiej rozdzielczości, wcześniej będziemy mogli je oglądać w projekcjach 360 stopni. Ośrodek Mediów Interaktywnych TVP przygotowuje się do znacznego uatrakcyjnienia w ten sposób swojej oferty.

Fani brytyjskiej telewizji publicznej mogą tym planom przyklasnąć w pierwszej kolejności. Jak ujawnił Jakub Sufin, dyrektor Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP, trwają negocjacje z BBC, dotyczące wspólnej produkcji seriali i filmów, a także adaptacji na potrzeby TVP sprawdzonych w Wielkiej Brytanii formatów. Już w pierwszym kwartale 2017 roku brytyjskie produkcje mogłyby się pojawić na platformie TVP, także w internetowej usłudze VoD.

Sufin zapowiada też uruchomienie na vod.tvp.pl działu poświęconego materiałom wideo 360 stopni oraz wirtualnej rzeczywistości. Nie oznacza to oczywiście od razu rozpoczęcia produkcji takich treści, póki co sprawdzane są rozwiązania techniczne, które by to umożliwiły i poszukiwani dostawcy takich treści (w tym polscy producenci). Cóż, gdyby TVP zdecydowało się ten sposób zaprezentować przygotowywany na święta Bożego Narodzenia film o życiu Jezusa Chrystusa, można by było się spodziewać ogromnego skoku popularności VR w Polsce. Na pewno nie będą podejmowane żadne decyzje o współpracy z producentami samych gogli. Telewizja czeka na reakcje rynku i nie chce się ograniczać w kwestii wyboru technologii.

Spodziewać się należy też digitalizacji setek filmów i odcinków seriali, do których TVP posiada prawa. To materiały mające niekiedy po 60 i więcej lat. Do 2019 roku, pod nadzorem ludzi z ekip realizacyjnych związanych z daną produkcją, mają one zostać zrekonstruowane. Wśród opracowywanych tak seriali znajdziemy słynnego „Czterdziestolatka” czy „Jana Serce”, wśród filmów zaś „Pierwszą miłość” Kieślowskiego „Próbę ciśnienia” Zanussiego. Zrekonstruowane media trafią zarówno na antenę TVP, jak i do serwisu VoD. Pieniądze na to mają być wzięte ze środków własnych telewizji oraz jak się uda – grantu z programu „Polska Cyfrowa”.

Takie posunięcia mogą tylko wzmocnić internetową obecność Telewizji Polskiej. Z danych Gemiusa/PBI wynika, że w czerwcu po decyzji o zaniechaniu udostępniania swoich produkcji platformom Onetu i Polsatu, popularność serwisu vod.tvp.pl wzrosła o ponad 25%, podczas gdy konkurencja odnotowała znaczące spadki. Jeśli jeszcze TVP zdoła napisać dla swojego serwisu wysokiej jakości aplikacje na urządzenia mobilne, konsole i SmartTV, to będzie miała wszystko, by po latach zaniedbań zdołać odebrać widzów platformom telewizji komercyjnych.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić