reklama

Programy z Linuksa na Windowsie będą w końcu dobrze wyglądały na monitorach wysokiej rozdzielczości

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Korzystający z Windowsa użytkownicy programów takich jak GIMP czy Inkscape na każdym kroku mogą zobaczyć, że są one ich systemowi obce, tak jakby były żywcem przeniesione z innej platformy. Teraz, gdy coraz popularniejsze robią się monitory o wysokich rozdzielczościach, widać to jeszcze wyraźniej. Gtk+, biblioteka interfejsu na której powstały, na Windowsie w ogóle nie wspiera trybów HiDPI, wskutek czego fonty czy widżety wyglądają w nich niezbyt dobrze. Deweloperzy Gtk+ zdają sobie z tego sprawę. Ich biblioteka właśnie otrzymała wsparcie HiDPI.

W gałęzi win32 najnowszej deweloperskiej wersji Gtk+ pojawiły się łatki, dzięki którym wszystkie aplikacje korzystające z tej biblioteki na systemach Microsoftu będą wyglądały lepiej na wyświetlaczach o dużej rozdzielczości. Rozpoznawanie DPI będzie domyślnie włączone, biblioteka sama wykryje niezbędny czynnik skalowania, chyba, że deweloper zdecyduje się wyłączyć tę funkcję, lub użytkownik ustawi czynnik skalowania globalnie w systemie.

Zadowoleni powinni być także użytkownicy systemów wielomonitorowych, z różnymi DPI, gdyż biblioteka będzie obsługiwała skalowanie w indywidualnie dla każdego monitora, także przy przenoszeniu okien między nimi.

Choć niektórzy użytkownicy Linuksa marudzą na marnowanie zasobów czasowych i ludzkich linuksowych programistów na jakiegoś Windowsa, to jest to bardzo dobre posunięcie – wiele aplikacji na bazie Gtk+ cieszy się ogromnym powodzeniem na Windowsie. Wraz ze wzrostem popularności monitorów o wysokiej rozdzielczości brak należytego wsparcia może się jednak zakończyć utratą tej popularności. To zaś wcale nie jest dobre dla Open Source. Lepiej bowiem, by użytkownik korzystał z otwartego oprogramowania na niewolnym systemie, niż niewolnego oprogramowania na niewolnym systemie.

Niestety minie jeszcze trochę czasu, zanim to popularne oprogramowanie zacznie korzystać z możliwości nowego Gtk+. Rozwijana właśnie wersja deweloperska Gtk+ 4.x nie jest w pełni kompatybilna z poprzednimi wersjami biblioteki, więc te wszystkie nowe wersje GIMP-a i innych popularnych programów będą musiały zostać zmodyfikowane.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama