Projekt SkyBridge: AMD chce wzajemnie wymiennych procesorów ARM i x86

Strona główna Aktualności

O autorze

AMD coraz bardziej oddala się w swojej strategii rozwoju od głównego konkurenta. Firma z Sunnyvale przestała być po prostu producentem procesorów x86. Zapowiedziany dziś Project SkyBridge pokazuje, że AMD coraz śmielej wkracza w świat procesorów ARM, ale nie chce być tylko kolejnym licencjobiorcą konsorcjum. Chce wykorzystać swoje unikalne doświadczenia ze świata x86, by stworzyć coś, czego jeszcze nikt nie zrobił – wzajemnie wymienne czipy ARM i x86.

W marketingowej komunikacji AMD tę nową strategię określa oburęcznością: kompatybilne na poziomie elektrycznym (pin do pinu) czipy będą czymś unikalnym na rynku, pozwalając producentom na zaoferowanie płyt głównych, do których równie dobrze będzie można włożyć układy z rdzeniami ARM co układy z rdzeniami x86. Co istotne, w wypadku ARM-ów będą to rdzenie 64-bitowe, gdyż AMD zakupiło licencję na architekturę ARMv8.

Nowe produkty, budowane z myślą o procesie technologicznym 20 nm, pojawić się mają już w 2015 roku. Jak można się domyślać, od podstaw projektowane będą z myślą o forsowanej przez AMD heterogenicznej architekturze obliczeniowej (HSA), stosowanej dziś w desktopowych czipach Kaveri i serwerowych czipach Berlin.

Dwutorowo rozwijana technika mikroprocesorowa po stronie x86 wykorzystać ma rdzenie Puma+, ulepszoną wersję rdzeni, które AMD pokazało w energooszczędnych procesorach z rodziny Beema i Mullins. Po stronie ARM będziemy mieli Cortexy A57, zoptymalizowane tak, by dorównywały czipom x86. Jak deklaruje AMD, będą to pierwsze ARM-owe czipy zgodne z HSA, które działać będą pod kontrolą Androida.

Corteksy A57 to jednak tylko etap przejściowy. Docelowo AMD chce stworzyć własne rdzenie ARM (roboczo nazwane K-12), zgodne z zestawem instrukcji ARM, ale wykorzystujące całe doświadczenie, jakie firma zebrała przy pracach nad czipami x86. Taka zoptymalizowana architektura ARM-64 z czasem trafić ma wszędzie, od urządzeń wbudowanych po serwery. Przewagę ma jej zapewnić niedostępna innym producentom swoboda w łączeniu własności intelektualnej związanej z CPU, GPU, APU, magistralami komunikacji itp. Z myślą o wykorzystaniu tej przewagi w firmie przeprojektowano cały proces rozwoju produktu.

Projekt AMD na pewno nie spodoba się IBM-owi. Jak twierdzi bowiem pani Lisa Su, główny menedżer i wiceprezes AMD, układy rozwijane w ramach projektu SkyBridge mają być adresowane m.in. na rynek urządzeń wbudowanych, w tym urządzeń sieciowych. Rynek ten jest dziś ogromnie zróżnicowany pod względem stosowanych architektur mikroprocesorowych – oprócz ARM i x86 mocną pozycję mają tam PowerPC i MIPS. Pani Su wierzy, że zaoferowanie ujednoliconego projektu dla płyt głównych, pozwalającego w zależności od potrzeb stosować czipy x86 lub ARM, pozwoli ograniczyć koszty utrzymania kodu dla tych wielu architektur, co w praktyce oznaczałoby wyrugowanie MIPS-ów i PowerPC z tego rynku.

Taka jest zapowiedź przyszłości, a na razie firma z Sunnyvale może się pochwalić procesorami z serii Opteron A110, które wykorzystują 64-bitowe rdzenie Cortex A57. Z oprogramowaniem nie ma problemu – na testowej maszynie działała eksperymentalna wersja systemu RHEL w wersji dla ARM, z serwerem Apache, interpreterem PHP, bazą MySQL – i uruchomionym na tym wszystkim WordPressem. Na ile taki pakiet zainteresuje np. firmy hostingowe, okaże się już niebawem. Do sprzedaży ARM-owe Opterony trafią jeszcze w tym roku.

© dobreprogramy
s