r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Projekt Sonar: nowa usługa Microsoftu do walki z malware

Strona główna AktualnościBEZPIECZEŃSTWO

Walka ze szkodliwym oprogramowaniem jest coraz trudniejsza i gdybyśmy chcieli umieścić wszystkie elementy ochrony na komputerze użytkownika, ten nie nadawałby się do pracy. Właśnie dlatego firmy pracują nad profilaktyką, a także wykrywaniem zagrożeń na wcześniejszych etapach. Przykładem tego typu działania jest projekt Sonar rozwijany przez Microsoft.

Na stronach korporacji znajdziemy ogłoszenie związane z pracą dla osób zajmujących się zabezpieczeniami. Informacje w nim zawarte dają nam pogląd na to, w jaki sposób chce działać Microsoft i co takiego zaoferuje swoim użytkownikom. Całość dotyczy jednak jedynie rozwiązań biznesowych i usługi Azure, choć z dobrodziejstw tego projektu najprawdopodobniej korzystają już (nieświadomie) osoby używające sklepu oferowanego przez firmę, a także usługi Exchange Online. Usługa działająca w chmurze ma za zadanie analizowanie potencjalnych zagrożeń w wirtualnych maszynach, zbieranie informacji na ich temat, izolowanie i unieszkodliwianie.

Skala rozwiązania jest bardzo duża: firma chwali się, że wykorzystuje Hyper-V i tysiące maszyn wirtualnych. Z drugiej jednak strony w swoich ogłoszeniach zaznacza, że cały zespół pracujący nad projektem Sonar jest stosunkowo niewielki. Niewykluczone, że całość jest powiązana z systemem ochrony poczty, którym Microsoft chwalił się już w przeszłości: nowe wiadomości otrzymywane w ramach usług Office 365 są wielokrotnie filtrowane, a także skanowane trzema silnikami antywirusowymi. Obsługiwane przez system załączniki są dodatkowo sprawdzane w „komorze detonacji”. Jest to specjalnie wyizolowane środowisko, które umożliwia sprawdzenie, czy oprogramowanie nie stara się wykorzystywać dziur w np. przeglądarce lub w nieautoryzowany sposób podwyższać uprawnień. Jeżeli jakiś element zostanie uznany za niebezpieczny, jest oczywiście usuwany.

r   e   k   l   a   m   a

Jak na razie nie wiadomo, czy klienci firmy będą mogli samodzielnie uruchamiać Sonar, czy jedynie analizować zbierane przez niego dane – pracownicy korporacji odmawiają komentarzy w tej sprawie. Pewnym jest natomiast, że uruchomienie tego typu projektu może w miarę czasu dodatkowo poprawić bezpieczeństwo klientów. Microsoft najprawdopodobniej wykorzystuje już podobne metody do sprawdzania aplikacji, jakie trafiają do jego sklepu.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.