Projekt obudowy HTPC

Witam,
chciałbym Wam przedstawić mój projekt obudowy HTPC. Od dłuższego czasu kompletowałem części do małego domowego komputerka, który miałby pełnić role serwera NAS oraz Home Theatre PC. Ma on być podłączony do routera poprzez kabel LAN. Dwa domowe laptopy będą łączyły się z HTPC poprzez router Wi-Fi, a telewizor przez kabel sieciowy i router. Na Początku miał to być minimalistyczny projekt na podstawie Banana PI, wg Cyryllo. Jednak moc Banana PI i ograniczone możliwości co do wyboru systemu zniechęciły mnie. Dalsze poszukiwania skierowały mnie na Raspberry PI model 2 B. Wąskim gardłem okazuje się tutaj port Ethernet, którego przepustowość to 100Mbit/s. Takie parametry niestety dyskwalifikują urządzenie do zastosowań typu NAS. Rozwiązaniem bez takich kompromisów jest zbudowanie komputera na bazie płyty mini itx + procesor + ram + zasilanie + hdd. Ważne jest aby płyta główna dysponowała poertem Ethernet 1Gbit, złączem HDMI, a procesor miał zintegrowaną kartę grafiki. Zacząłem więc kompletować części. Zaopatrzyłem się w:

- płytę główną MSI H61I-E35, socket 1155 (145zł)
- procesor Intel Celeron G1610, max. TDP=55W (85zł)
- 2GB RAM (50zł)
- kabelek SATA (5zł)
- kabelek z wyprowadzeniem USB (20zł)
- wentylator Silentium PC Zephyr 60mm (10zł)
- HDD 2,5” 1T (130zł)
- Tulejki dystansowe 10mm z gwintem wewnętrznym (2zł)
- Przycisk z podświetleniem LED (40zł)

Dzisiaj prawdopodobnie zaopatrzyłbym się w płytę główną opartą na podstawce AMD AM1 oraz procesor AMD Sempron 3850, którego max. TDP wynosi jedynie 25W.

Początkowo nie zamierzałem projektować obudowy. W sieci szukałem odpowiedniej obudowy do HTPC, jednak ceny bardzo mnie zakoczyły. Poniżej kilka przykładów:
- Origen AE MM100 - 935zł
- Origen AE S8 Mini-ITX HTPC - 1282zł
- Streacom ST-F7CS Alpha - 413zł

Ceny są wysokie, a że lubię czasami pomajsterkować, stwierdziłem że mogę podobną obudowę sam zaprojektować i dać elementy do wykonania. Cena materiału wraz z produkcją mojej obudowy nie powinna przekroczyć 250zł

Projekt obudowy zakłada:
- uzyskanie małych gabarytów, w tym wysokości do około 10cm
- wyprowadzenie gniazd USB na przedni panel
- ciekawy wygląd
- użycie aluminium anodowanego na czarno dla panelu frontowego oraz pokrywy górnej
- możliwość zamontowania 2 dysków HDD 2,5"

Ponieważ projekt zakłada zaprojektowanie jak najmniejszej obudowy, poszukiwałem jakiegoś rozwiązania na na niewielki zasilacz. Początkowo przeglądałem oferty zasilaczy formatu SFX i TFX. Jednak natknąłem się na stronkę grylewicz.pl na której znalazłem opis ciekawego rozwiązania w postaci chińskiego zamiennika rozdzielacza napięcia PICO PSU. Dzięki temu możemy zastosować zewnętrzny zasilacz laptopowy oraz zmniejszyć rozmiary obudowy. Zamówiłem PICO PSU i jak na razie czekam na małą paczuszkę z Chin.
W międzyczasie zainstalowałem 45 dniową wersję Solid Edge - oprogramowania służące do modelowania 3D wraz z programem KeyShot, który pozwala na importowanie plików SolidEdge i tworzenie foto-realistycznych wizualizacji. Kilka dni temu skończyłem projektowanie obudowy. Wymiary ubodowy to: 300x219x90mm [szer x gł x wys]. Poniżej wrzucam kilka zdjęć z KeyShot'a.

W tej chwili czekam jeszcze na PICO PSU, a kolejnym etapem będzie będzie zlecenie wykonania zaprojektowanych elementów. W skład elementów do wykonania wchodzą:

- stelaż z blachy stalowej 1mm
- panel frontowy z aluminium 2mm
- pokrywa górna z aluminium 2mm
- koszyczek HDD z blachy stalowej 1mm

09..03.2016
Dzisiaj przyszła paczuszka z Chin:)
Teraz szukam zasilacza 12V i minimum 7A, żeby uciągnął procek 55W + HDD 2,5W

Pozdrawiam
Slawek_