Projekty Fundacji Wikimedia od kuchni

Strona główna Aktualności

O autorze

Wikipedia jest projektem, którego - podobnie jak Google - żadnemu internaucie nie trzeba chyba przedstawiać. Cytując za stronami samej Wikipedii - od czasu swojego powstania, tj. 15 stycznia 2001 r., Wikipedia rozrosła się do rozmiarów największej encyklopedii dostępnej w Internecie. W 2006 została nazwana przez tygodnik Time kosmicznym kompendium wiedzy. Zawartość Wikipedii jest wolna, co oznacza nie tylko, że jest bezpłatna, lecz także, że jej treść może być dowolnie kopiowana i modyfikowana przez każdego. Wikipedia jest także wiki, co oznacza, że każdy, kto ma dostęp do internetu, może ją edytować dodając do niej nowe treści lub korygując błędy w starych. Wszystko to, w połączeniu z gigantycznym zainteresowaniem projektem, rodzi szereg interesujących problemów, o których w naszym najnowszym materiale wideo opowiada Agnieszka Kwiecień - Sekretarz Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Tematy, które porusza prezentacja, mają dość szeroki zakres. Od problemów związanych z twórczą pracą rozproszonych zespołów użytkowników udzielających się jako wolontariusze, przez zagadnienia związane z licencjonowaniem treści, mechanizmy samokontroli otwartych społeczności oraz przeciwdziałania aktom wandalizmu, niezwykle interesującą platformę odpowiedzialną za hosting tak złożonego projektu jak Wikipedia, po ciekawostki z życia Wikipedystów i innych projektów Fundacji Wikimedia.

Prezentacja trwa godzinę i kilka minut i została nagrana podczas wrocławskiej edycji Software Freedom Day 2007 przy współpracy z organizatorami - Akademią Alternatywnych Systemów Operacyjnych działającą przy Politechnice Wrocławskiej.

Polecamy prezentację Kondycja ruchu wolnej treści w Polsce na przykładzie projektów Wikimedia

© dobreprogramy