Promujemy polskich autorów! - CoreEditor

Strona główna Aktualności

O autorze

Przedstawiamy kolejny program w ramach akcji Promujemy polskich autorów!. Tym razem jest to produkt, który miał swoją premierę kilka dni temu - CoreEditor autorstwa Karola Wierzchołowskiego.

CoreEditor jest następcą cieszącego się sporą popularnością, darmowego EdHTML-a. Jest to edytor kierowany dla twórców stron WWW i programistów. Wspiera kilkadziesiąt różnych kompilatorów, ponad sto schematów kolorowania składni. Sprawdza się również jako edytor dla piszących dokumenty w TeX. Największy nacisk w programie położono na wsparcie XHTML, CSS, PHP, JavaScript i MySQL, choć również sprawdza się jako edytor do Pascala, C czy Javy. Sporo kreatorów, szablonów i gotowych do wykorzystania funkcji usprawnia pracę nad kodem. CoreEditor posiada również rozbudowaną pomoc i kursy tworzenia stron WWW czy pisania dokumentów w Tex-u. Program można dowolnie rozszerzać o własne pluginy oparte o własny język skryptowy CE, co pozwala na praktycznie nieograniczone rozszerzenie możliwości CoreEditora. Edytor potrafi przechwytywać błędy podczas kompilacji programów, dwukrotne kliknięcie na błędzie w oknie, powoduje skok do linii, gdzie został on znaleziony.

CoreEditor, w odróżnieniu od EdHTML'a nie jest już co prawda bezpłatny ale ceny (biorąc pod uwagę możliwości programu) skalkulowane zostały na atrakcyjnym i dostępnym dla każdego poziomie (od 49 zł). Należy też założyć, że pozyskiwanie środków finansowych ze sprzedaży programu pozwolą autorowi na jeszcze intensywniejsze rozwijanie projektu i nie "umrze on śmiercią naturalną" jako to zdarza się niekiedy przy bezpłatnych projektach.

W ramach rozpoczętej w kwietniu ub.r. akcji Promujemy polskich autorów!, prezentujemy tzw. "perełki" tj. nietypowe programy nie mające praktycznie na świecie swojego odpowiednika lub pełnoprawne alternatywy dla produktów zagranicznych. Do tego grona zaliczyliśmy m.in. stosunkowo mało znany ale naprawdę godny uwagi polski pakiet do składu publikacji (DTP) - Kombi, program do komputerowego wspomagania projektowania (CAD) - TechCAD, sieciowy system archiwizacji danych - Ferro Backup System, menedżer plików - freeCommander, program do ewidencjonowania oraz zarządzania sprzętem komputerowym i oprogramowaniem w firmie - Ewida Standard, narzędzie do trwałego i nieodwracalnego kasowania danych - Media Eraser czy świetny dodatek do programu Microsoft Outlook będący namiastką dużo droższego serwera Exchange - C2PublicFolders.

Korzystając z okazji, miło nam poinformować, że (jak się szczęśliwie złożyło) CoreEditor jest 1000. programem opublikowanym na łamach vortalu. Baza tysiąca programów to z jednej strony dużo z drugiej niewiele. Jest wiele serwisów, które mogą pochwalić się nieporównywalnie większą ilością aplikacji w swoich zasobach (choćby Tucows.com). My jednak powzięliśmy za cel tworzenie bazy oprogramowania sprawdzonego i godnego polecenia. Oczywiście wiele pozycji budzić może kontrowersje ale to oczywiste, mimo iż staramy się być obiektywni, gusta i priorytety bywają odmienne. Cieszymy się, że udało się w vortalu zgromadzić bardzo bogatą kolekcję, naszym zdaniem atrakcyjnego oprogramowania. Staramy się jednak cały czas panować nad ilością wprowadzanego oprogramowania, nie chcemy aby baza aplikacji "puchła" w nieskończoność ponieważ bardzo niekorzystnie wpływa to na łatwość odnajdowania poszukiwanych rozwiązań. Oczywiście nie można stać w miejscu, nowe programy dodajemy często kosztem innych, starszych, które kiedyś wrzucone nie rozwijają się tak jak można było niegdyś przypuszczać i obecnie nie nadążają za konkurencją.

W pełni funkcjonalną, 31-dniową wersję programu CoreEditor można pobrać w dziale PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Tworzenie stron internetowych

© dobreprogramy
s