Promujemy polskich autorów! - Paseczek

Strona główna Aktualności

O autorze

Dopiero co rekomendowaliśmy w ramach akcji Promujemy polskich autorów! jeden program, a już prezentujemy kolejny. Ta czasowa zbieżność jest trochę przypadkowa - aplikację na którą chcemy zwrócić uwagę mieliśmy "na oku" od dość dawna jednak długo była ona w fazie beta testów. Wielomiesięczne testy wreszcie się skończyły, właśnie wydana została pierwsza finalna wersja, przechodząc wreszcie do sedna ;-), mowa o Paseczku - produkcji firmy Codeton Software, znanej niektórym Czytelnikom vortalu z programu Super Szklarz.

Pod tą niepozorną nazwą kryje się prawdziwie unikalny, polski program do odczytu wiadomości nadawanych przez serwisy internetowe poprzez kanały RSS. Paseczek nie jest jednak klasycznym czytnikiem RSS. Podczas normalnej pracy Paseczek funkcjonuje na Pulpicie w postaci niewielkiego ale długiego okienka w którym cały czas przesuwają się nagłówki subskrybowanych wiadomości. Dzięki temu nie ma potrzeby uruchamiania co chwilę głównego okna programu czy nie denerwują wyskakujące co chwilę "dymki" - jak to ma miejsce w wielu tego typu aplikacjach. Do interesującej nas wiadomości uzyskujemy zaś szybki dostęp poprzez kliknięcie przyciskiem myszy.

Nietypowy interfejs to jednak nie jedyna zaleta Paseczka. Kryje on w sobie jeszcze kilka ciekawych możliwości. Na uwagę zasługuje m.in. możliwość ignorowania wiadomości zawierających określone słowa albo na odwrót - możliwość wyróżniania. Naturalnie oznaczane są wiadomości już przeczytane, można definiować formatowanie wyświetlanego tekstu, a także edytować listę subskrybowanych kanałów. Domyślnie zdefiniowane są kanały z najpopularniejszych polskich serwisów portalowych (w tym kanały RSS vortalu dobreprogramy) - można je wybrać podczas instalacji programu.

W ramach rozpoczętej w kwietniu ub.r. akcji Promujemy polskich autorów!, prezentujemy tzw. "perełki" tj. nietypowe programy nie mające praktycznie na świecie swojego odpowiednika lub pełnoprawne alternatywy dla produktów zagranicznych. Do tego grona zaliczyliśmy m.in. stosunkowo mało znany ale naprawdę godny uwagi polski pakiet do składu publikacji (DTP) - Kombi, program do komputerowego wspomagania projektowania (CAD) - TechCAD, sieciowy system archiwizacji danych - Ferro Backup System, menedżer plików - freeCommander, program do ewidencjonowania oraz zarządzania sprzętem komputerowym i oprogramowaniem w firmie - Ewida Standard, narzędzie do trwałego i nieodwracalnego kasowania danych - Media Eraser, świetny dodatek do programu Microsoft Outlook będący namiastką dużo droższego serwera Exchange - C2PublicFolders, edytor stron WWW - CoreEditor, unikalny program do zarządzania produkcją rolną - Agronom 2005 czy program do kontroli rodzicielskiej Opiekun Dziecka w Internecie.

Program Paseczek można pobrać w dziale PROGRAMY -> Internet i Komunikacja -> Czytniki RSS

© dobreprogramy
s