Propozycje nowego systemu konfiguracji

Zastanawiam się nad stworzeniem nowego systemu konfiguracji, który mógłby być używany przez wiele aplikacji. Głównym motywem jest współdzielenie konfiguracji między aplikacjami służących do wykonywania podobnych zadań.

Dla przykładu GNOME/Plasma5/Xfce4 mogłyby odczytywać wspólną, jak i indywidualną konfigurację. Oddzielne API zostałoby zaprojektowane do zapisywania konfiguracji.

Jednym z pomysłów byłoby użycie czegoś w stylu media queries z CSS-a. Dodatkowo przetwarzanie plików byłoby kaskadowo, czyli od góry w dół. Aplikacja mogłaby się przedstawić „Cześć. Jestem Plasmą5 o takiej wersji”, a następnie poprosić ”Podaj mi ścieżkę do tapety dla pierwszego pulpitu i rozdzielczości 1024x768”. Procesor plików otworzyłby domenę /środowiska_graficzne/pulpit, przetworzyłby wszystkie selektory media-queries, co respektują rozdzielczość 1024x768 i dodatkowy znacznik program: Plasma5, a z ostatniego z nich, co definiowałby tapetę, pobrał ścieżkę.

Jeżeli użytkownik w na końcu takiego pliku umieściłby uniwersalną regułę (czyli nie dodając żadnych tagów do rozdzielczości, itd.), to ta reguła byłaby wiążącą dla każdego środowiska graficznego.

Trzeba przemyśleć kwestię rejestrowania możliwych tagów i stworzenia aplikacji do edycji konfiguracji. Jeszcze do przemyślenia są ścieżki, gdzie konfiguracja będzie przetrzymywana i hierarchia ważności tych miejsc.

To pierwszy wpis - piszcie propozycje kwestii do przemyślenia. Zanim zabiorę się za tworzenie, to chcę mieć wszystko uporządkowane.