Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Prosta andronotka

Czy tworzenie i zapisywanie notatek musi być trudne? Czy do zapisanie krótkiej, czasem natychmiastowej czasami myśli potrzebujemy wielu rzeczy? Nie. Przecież często zapisujemy gdzieś na kartce na biurku fragmenty rozmów, liczby czy inne dane?. Czym się wtedy zazwyczaj posługujemy? Wystarczy Nam przecież kawałek kartki i coś do pisania – ołówek, długopis – cokolwiek.

Być może nie raz zdarzyło się Wam szukać jakiegoś zapisku, który powstał szybko, bez zbędnego szukania miejsca na skrawku papieru znalezionego na biurku. Czy to jakieś hasło do wyszukiwania w internecie, adres bądź nazwa strony czy po prostu jakiś produkt, który chcecie kupić przy najbliższej okazji.

Dlaczego zatem nie uporządkować sobie takich odręcznych notatek? Czy jest na to jakiś prosty sposób, tak by mieć do nich dostęp nawet przy sobie? Jednym ze sposobów na ich uporządkowanie może okazać się ... Simplenote.

Z Simplenote możemy korzystać zarówno lokalnie - bez możliwości synchronizacji - jak i z jej możliwością po założeniu konta.

Możemy to zrobić nie tylko z poziomu samej aplikacji, lecz również zarejestrować się tradycyjnie wypełniając formularz na stronie internetowej. Po uruchomieniu naszym oczom ukaże się prosty interfejs użytkownika. Mimo swej prostoty jest bardzo czytelny i miły dla oka. Na starcie znajdziemy przykładowa notatkę, której treść może posłużyć za małą pomoc.

Samo dodawanie notatek nie jest skomplikowane. Wciskamy plus i po prostu..piszemy. Wystarczą tak na prawdę cztery kroki, by utworzyć taką notatkę.

Kliknięcie +
Dodanie tagu
Dodanie treści
Wyjście do okna głównego aplikacji

jak widać jest to bardzo intuicyjne. Oczywiście jeżeli nie dodamy żadnego z tagów mamy tylko trzy etapy, co czyni stworzenie notatki jeszcze szybszym. Warto wspomnieć o samych tagach i ich idei. Otóż do każdej z notatek możemy dodawać tagi, które zostają także dodane do listy w panelu bocznym.

Po kliknięciu na dany tag z panelu zobaczymy tylko te z notatek, które go zawierają. Jednym z minusów jest brak możliwości zaznaczenia np. Dwóch tagów i wyświetlenia treści zawierających oba tagi jednocześnie. Oczywiście wystarczy raz wpisać dany tag, kolejna próba jego wpisania (przykładowo w innej notatce) będzie skutkowała wyświetleniem podpowiedzi w miarę wpisywanych przez nas ciągów znaków.

Kolejną ciekawostką jest możliwość efektywnego tworzenia sobie "wycinków" jakie chcemy zachować. Wystarczy "podzielić" się z aplikacją interesującym nas materiałem. Możemy ten sposób zostawić sobie notatkę o konieczności przeczytania ważnego dla użytkownika artykułu znalezionego na stronie internetowej. Wystarczy chwila, by mieć taką informacje w formie notatki.

W przypadku, gdy treść notatki znajdzie się adres strony internetowej po ustawieniu kursora w jego obrębie będziemy mieli możliwość skopiowania go, czy otwarcia w przeglądarce bez potrzeby kopiowania go i wklejania do paska adresu.

To spore ułatwienie, zwłaszcza jeżeli mielibyśmy dłuższą listę adresów do odwiedzenia. Jeszcze jedną bardzo ciekawą funkcją, która może zachęcić do używania aplikacji to możliwość współdzielenia tworzonych notatek. Co ciekawe, osoba, z która chcemy dzielić notatkę nie musi posiadać konta. Wystarczy jako jeden z tagów tworzonej notatki podać adres email wspomnianej osoby. Otrzyma ona adres do otworzenia notatki w przeglądarce. Po tak drobnym zabiegu możemy już wspólnie ją edytować. Jest to rozwiązanie bardzo proste, szczególnie, gdy jakąś notatką chcemy się podzielić szybko i bezproblemowo.

Synchronizacja działa dobrze, nawet wręcz bardzo dobrze. Nie musimy nic odświeżać czy ponownie uruchamiać programu, by zobaczyć wprowadzone zmiany. Przykładowo edytując notatkę w wersji webowej możemy mieć ja cały czas włączoną na naszym smartfonie, a zmiany będą pojawiały się w czasie rzeczywistym.

Warto także dodać, że Simplenote dostępny jest nie tylko na Androida, lecz także na iOS, Kindle, Maca oraz dostępny z poziomu przeglądarki internetowej.

Podsumowując Simplenote mimo swojej nazwy nie jest aż tak prostym notatnikiem. Jest to ciekawa alternatywa, zwłaszcza dla osób szukających czegoś do szybkiego tworzenia notatek, bez zbędnych bajerów i dodatków., którzy chcieliby po prostu uruchomić aplikację i już móc działać – be potrzeby konfigurowania.

Oczywiście każdy ma własne zdanie dotyczące danych kwestii nie zamierzam go w żaden sposób podważać, czy obrażać kogokolwiek w jakikolwiek sposób. Przepraszam także za ewentualne błędy.  

oprogramowanie internet urządzenia mobilne

Komentarze

0 nowych
  #1 27.10.2013 16:55

Ja ze swojej strony polecam GNotes https://play.google.com/store/apps/details?id=org.dayup.gnotes
Pozwala na znacznie więcej, a przy tym są również proste w obsłudze :)

  #2 27.10.2013 17:29

W czym to jest lepsze od google keep ? : )

Scorpions.B REDAKCJA  23 #3 27.10.2013 17:52

Dzisiaj właśnie zastanawiałem się czy nie zacząć korzystać z jakiegoś programu do notatek, myślałem o OneNote od Microsoftu, ale zaproponowanym przez Cb program zapowiada się też ciekawie.

  #4 27.10.2013 18:15

W czym to jst lepsze od Google Keep?

  #5 27.10.2013 18:30

Ja mam tak, że do szybkich, listy zadań i przypomnień używam Google Keep, zaś do większych, obszerniejszych, to już tylko MS OneNote. Niepokonany. Evernote dla przykładu nigdy mnie jakoś do siebie nie przekonał.

Frankfurterium   10 #6 27.10.2013 18:30

Czyli to taki ubogi krewny Evernote'a ?

  #7 27.10.2013 19:31

Używam Google Keep i świetnie się sprawdza w przetrzymywaniu notatek zdjęć, listy zadań, dodatkowo obsługuje przypomnienia

Murphy   3 #8 28.10.2013 09:16

Długo się naszukałem czegoś co było by dobre, możliwe do używania na własnym serwerze, z klientami off-line i na każdą posiadaną u mnie platformę (win/linux/android).
Niestety nic jeszcze takiego nie znalazłem. Jak na razie najbliższy ideałowi byłby Notepad (QuickFox) dla Firefox'a, bo przechowuje notatki w bookmarkach Firefoxa, więc można mieć je off-line, na każdym sprzęcie i do tego prywatnie jak się ma własną instalację serwera Mozilla Weave. Niestety na Androidzie dodatek się nie instaluje, więc za bardzo poręcznie tam nie jest przeglądać notatki a tym bardziej je edytować.
Może ktoś zna coś lepszego co spełniło by wszystkie moje kryteria?

Murphy   3 #9 28.10.2013 09:18

Co do SimpleNote to może i bym się przekonał jak by była możliwość instalacji własnego serwera i posiadał by klienta na Win/Linux.

Murphy   3 #10 28.10.2013 09:35

Może spróbuje serwera Rainy oraz klienta Tomboy (Win/Linux) i PrivateNotes (Android). Miał ktoś z tym do czynienia?

mordzio   15 #11 28.10.2013 10:10

Od dłuższego czasu staram się przyzwyczaić do robienia notatek w Evernote. Jak na razie kiepsko mi to wychodzi :) W wolnej chwili rzucę okiem na możliwości Simplenote

Axles   18 #12 28.10.2013 12:18

Taak, z tym dodawaniem notatek do Evernote nie zawsze jest prosto, ale ostatnio też staram się przekonać siebie. Co do notatek takich zwykłych to używam ColorNote: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.socialnmobile.dictapps.notepad...
Jest w niej wszystko co potrzebuję, dodawanie notatek tekstowych lub checklista, a co ważniejsze do każdej notki można dodać przypomnienie w formie alarmu (jednorazowy lub cykliczny) lub przypięcia do status bar w Androidzie. Przydatna też jest synchronizacja oraz kalendarz.

Axles   18 #13 28.10.2013 12:22

A no i zapomniałem o widżecie na pulpit, który bardzo przyśpiesza dodawanie notek.

arlid   16 #14 28.10.2013 18:01

@mordzio
Spróbuj, może akurat Ci się spodoba, bo aplikacja mimo prostej zdaje się funkcjonalności jest bardzo przyjazna :)

Sama idea notatek troszkę mija się z celem list zadań itd. Przecież sama kartka i długopis także nie zadzwonią nam z przypomnieniem. Swego czasu (za siedmioma góra i lasami xD) opisywałem Any.DO - bardzo ciekawy organizer zadań z dość fajną funkcją "dnia z Any.DO" :) Warto jednak sprawdzić Simplenote, a być może będziemy pozytywnie zaskoczeni.

Murphy   3 #15 29.10.2013 10:43

U mnie w pracy SimpleNote jest odfiltrowane na proxy, więc sobie nie skorzystam. Próbowałem z instalacją Rainy i działa fajnie, tylko znowu nie u mnie w pracy, bo proxy nie przepuszcza. :(

Przyjdzie mi zostać przy Notepad (QuickFox) dla Firefox'a, bo to jak na razie działa tak samo jak i server Mozilla Weave.