Prowadzisz bloga o produktach IKEI? Czekaj na pozew

Strona główna Aktualności

O autorze

Wygląda na to, że wielkie koncerny nie lubią być reklamowane przez blogerów, mimo że niejednokrotnie napędza im to sprzedaż lepiej niż profesjonalna kampania ze spotami w telewizji. IKEA zdecydowała się pozwać autorkę bloga IKEAhackers, na którym można znaleźć kreatywne pomysły przeróbek mebli i akcesoriów szwedzkiego giganta.

Początkowo Jules Yap prowadziła swojego bloga na platformie Blogger, po kilku latach zdecydowała się jednak na zakup domeny IkeaHackers.net, dzięki czemu mogła zarabiać chociażby poprzez wyświetlanie na stronie reklam. Jak sama informuje, IKEA nigdy nie dołożyła ani grosza do promowania jej strony, która, bez wątpienia, jest świetną reklamą dla produktów firmy. Najwidoczniej jednak darmowa reklama zaczęła jej przeszkadzać bowiem korporacja zagroziła blogerce procesem sądowym jeżeli ta nie przekaże firmie praw do domeny. Jako argument prawnicy podali, że użycie nazwy giganta w nazwie strony jest nadużyciem prawa własności intelektualnej.

Póki co nie wiadomo jak zakończy się spór pomiędzy autorką strony i firmą IKEA. Na obecną chwilę Jules Yap rozważa przeniesienie swojego bloga na inną domenę. Z pewnością jednak korporacja taką akcją strzela sobie w stopę i skutecznie zniechęca do kupowania swoich produktów. Miejmy nadzieję, że ta sprawa nie stanie się precedensem i inne firmy nie pójdą w ślady IKEI.

© dobreprogramy
s