Proximity Sensor API – W3C pozwoli witrynom na rozpoznawanie otoczenia

Proximity Sensor API – W3C pozwoli witrynom na rozpoznawanie otoczenia

Proximity Sensor API – W3C pozwoli witrynom na rozpoznawanie otoczenia
29.08.2016 18:07, aktualizacja: 30.08.2016 01:22

Nikogo nie dziwi dziś, że smartfony rozpoznają swoją pozycję i wyłączają oraz blokują ekran, na przykład gdy użytkownik przyłoży je do ucha. W budzący niemałą liczbę zastrzeżeń sposób, technikę te chcę rozwinąć W3C, a to dzięki zaangażowaniu czujników w rozpoznawanie nie tylko pozycji, ale także bezpośredniego otoczenia, w jakim znajduje się urządzenie mobilne.

Mowa o API Proximity Sensor, które będzie wykorzystywać nie tylko obie kamery, ale także takie czujniki, jak akcelerometr czy żyroskop. Dzięki bazującemu na JavaScripcie (który nie uchodzi przecież za przykład braku podatności na ataki) API, aplikacje i strony internetowe miałyby zyskać dostęp do takich informacji jak to, czy użytkownik znajduje się w pomieszczeniu, czy też w na otwartej przestrzeni. W praktyce chodziłoby o rozpoznawanie, w jakiej odległości znajduje się najbliższa powierzchnia.

Oczywiście otwiera to nowe możliwości, choćby w kwestii obsługi urządzeń za pomocą gestów, ale nie tylko. Według Łukasza Olejnika, który doradza w tej kwestii W3C, nowe API to także potencjalne zagrożenie.

Twierdzi on bowiem, że do zapewnienia urządzeniom nowych możliwości obsługi wystarczy jedynie rozpoznawanie najbliższego otoczenia. Definiowane zaś we wstępnej specyfikacji długodystansowe (nawet do 1,5 m) skanowanie powierzchni, jest zbędne i niepotrzebnie naraża prywatność użytkowników.

Ponadto Olejnik zwraca uwagę, że dane zbierane przez czujniki i przechowywane przez witryny są doskonałym materiałem dla atakujących w określaniu profilu użytkowania urządzenia. Rejestry dotyczące najbliższych powierzchni mogą nawet, w najczarniejszym scenariuszu, służyć do rozpoznawania konkretnych użytkowników i precyzyjniejszemu wymierzaniu ataków.

Uwagi Olejnika zostały przyjęte przez ekspertów W3C zaangażowanych w przedsięwzięcie. Na razie jednak nie przyniosło to innego rezultaty, niż rozbudowanie funkcji informowania użytkownika o tym, że dana witryna wykorzystuje Proximity Sensor API. Prace nad specyfikacją wciąż są jednak w toku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)