Przegląd RAMu do komputera stacjonarnego

Dzisiaj nie o programach, a o pamięci do komputera stacjonarnego. RAM, który przedstawię to moja kolekcja domowa.

72-pinowy moduł SIMM

Na początek 72-pinowy moduł SIMM. Na zdjęciu dwa okazy, które posiadam. Pamięci te wyłoniły się około 1990 roku. Trochę wcześniej z modułów SIMM były również dostępne wersje 30-pinowe. Różniły się oczywiście liczbą pinów i tym, że nie miały na środku charakterystycznego wycięcia. Najstarsze pamięci to SIP i DIP. Niestety nie posiadam na własność. Pamięć DIP kojarzy mi się w dzisiejszy czasach z małym chipem lub mikro-robaczkiem.

DIMM SDR SDRAM

Kolejna pamięć, którą posiadam, to RAM od Optimusa 4Mx64 SDRAM. Czas występowania to lata 1997. Charakterystyczne dla niej to dwa wcięcia, z którego jedno jest bardzo blisko brzegu.

Pamięć RIMM

Niestety pamięć RIMM wycofano dość szybko i nie miałem nawet okazji z niej korzystać. Lata, w których się pojawiła, to 1999 rok.

Pamięci DDR

Tu seria od 1999 roku DDR lub inaczej DDR1. Następnie DDR2, DDR3 i DDR4. Wszystkie pamięci są dość podobne, różnice są niewielkie. Większość osób nie potrafi określić, która pamięć jest którą.

Przód i tył pamięci mogą się różnić. Przykład na poniższych zdjęciach.

Najczęściej spotykane pamięci w naszych domach, to jeszcze DDR3, choć DDR4 są już długo, bo aż od 2014 roku, to nie zawładnęły tak szybko rynkiem jak poprzednicy: DDR2 i DDR3. W starszych komputerach królują jeszcze DDR2, a i zdarza się, że DDR1 też jeszcze funkcjonują w domowych zaciszach. Ja sam korzystam z DDR3.