Przegląd smartfonów z Androidem na rynku wtórnym: HTC

Aktualizacja danych, poprawa błędów, 27.02.2013

Słowo wstępu

Porównanie modeli ma pomóc przy wybraniu smarfona który chcemy kupić. Nie wszystkie modele tutaj trafiły a ceny są wzięte z Allegro.

Jak dobierałem sprzęt

Są to modele wyszczególnione na portalu aukcyjnym wymienionym wyżej. Ceny są wzięte tylko z ofert nie wyszczególnionych oraz bez opłat za przesyłkę a także nie biorą pod uwagę cen licytowanych tylko "Kup teraz".

Mam nadzieję że się spodoba ;)

Modele, ceny, wersja systemu, aktualizacja

Jak wdać jedynie trzy telefony mają aktualizację, czyli: Desire S, Evo 3D oraz Sensation. Najtańszy Smartfon od HTC z Androidme co najmniej 4.0 to:

Desire C za 659,50 zł

Ma on wymiary: 107.2 x 60.6 x 11.95 mm, waży 98 g z baterią. 512 MB Ram oraz 4 GB wbudowanej pamięci. Slot na kartę microSD (zgodny ze standardem SD 2.0). Gniazdo audio jack 3,5 mm, NFC (tylko w wersja NFC ), Bluetooth® 4.0, Wi-Fi: IEEE 802.11b/g/n, Standardowy port micro-USB (5-stykowy micro-USB 2.0). Bateria ma 1230 mAh.

Tylna klapka jest zrobiona z wysokiej jakości plastiku, który jest bardzo przyjemny w dotyku. Jednak co najważniejsze ramka wokół ekranu wreszcie jest metalowa. Dość już tandetnych imitacji z niechlujnie wykonanymi otworami na mikrofon (cześć Galaxy Y). Wszystko jest na swoim miejscu. Do tego bardzo przypadło mi do gustu wykonanie całego wnętrza (łącznie z baterią) na czerwono.

Wymiary ekranów, rozdzielczość, PPI

Chciałbym nadmienić jeszcze że PPI to stasunek pikseli na cal. Co określa jak ostry będzie obraz na ekranie. Dla przykładu obraz z iPada z i bez Retiny:

iPad 3 gen. ma 264ppi a iPhone 4/4S/5 mają 326ppi.

Jednak wracając do tematu, oczywiste jest że najdroższe modele mają najlepszy stosunek pikeli na cal...ale gdzie za jednego złotego dostaniemy więcej ppi??

W śród ekranów 3.7 cala najkorzystniej wypada Desire a smarfonach z przekątną 4.3 to

Evo 3D

Ma on wymiary: 65×126×12 mm, waży 170g, 1GB RAM, 1GB pamięci wbudowanej. Slot na kartę microSDHC, port MHL (czyli skrzyżowanie microUSB i HDMI). Bateria ma 1730 mAh

Jest ona (obudowa) wykonana z czarnego plastiku i metalu. Plastikowa jest tylna klapka. Wykorzystany materiał wygląda na dość wytrzymały i jest miły w dotyku. Na dodatek jest matowy, przez co niestraszny mu jest tłuszcz na palcach i łatwo się go utrzymuje w czystości. Ukośne rowki zapełniające większą część tyłu dodają urządzeniu trochę uroku i pozwalają pewniej je chwycić. Z metalu wykonano „szkielet” smartfona i część obudowy okalającą szklaną taflę przykrywającą wyświetlacz. Budowa Evo 3D jest zwarta i solidna, choć tylna klapka, gdy się ją naciśnie w okolicach aparatów, lubi trochę poskrzypieć, a niespecjalnie przepadamy za takimi efektami dźwiękowymi.

Wybrałem ten telefon a nie Desire (lepszy stosunek ppi/zł) ponieważ Desire ma już leciwy sytem a mianowicie 2.1 co jest z wszystkich branych pod uwagę smarfonów z logo HTC drugie...od końca (gorszy jest tylko HTC Hero z Androidem w wersji 1.5). Czemu nie drugie i trzecie miejsce, czyli smarfony z rodziny Desire z literkami S i Z ?? Ponieważ są one minimalnie lepsze a różnica w kwocie to tylko 200 zł (patrząc na średnią cenę) a w zamian dostaniemy większy smarfon, kamerę 3D, Androida 4.0...

Procesor

Telefony są posegregowane wg. liczby rdzeni w procesorze bo to najprostszy sposób żeby stwierdzić jaką moc obliczeniową oferuje smartfon. Na drugim miejscu będzie taktowanie tych rdzeni. Kolejny to technologia. Snapdragon S3 to rdzenie o nazwie kodowej Scorpion a GPU to Adreno 220. S4 w przypadku Desire X oraz One S pochodzą kolejno z ordziny S4 Play oraz S4 Plus. Pierwszy stosuje rdzenie Cortex A5 oraz GPU Andreno 230, drugi to rdzenie Krait oraz Andreno 305. Krai pokaże się również w nowych procesorach czyli Snapdragon 400, 600 oraz 800. Co do jedno rdzeniowców to nie będę pisał o S1 ponieważ są bardzo staaaare...bo aż z 2008 roku czyli już ponad 48 miesięcy temu i są to najsłabsze z tej rodziny. S2 które występuje w One V oraz Desire S, Z, HD również są oparte na rdzeniu Scorpion jednak stosowane GPU to Adreno 205 oraz obraz który przetwarzają to 720p+ HD a nie jak S3 1080p HD.

Co do tego który opisać telefeon miałem mały problem, ponieważ z dwurdzeniowców najtańszy jest Evo 3D którego już opisywałem. Na drugim jest Desire X za 999.00 zł i z Androidem 4.0.4 ale głównie kierowałem się żeby smarfon wyróżniający był tani a 1000 zł to wg, mnie dużo a do tego dokładając 200 zł można by było mieć One S, też dwu rdzeniowy ale z S4 i taktowany 1,5 GHz a nie 1 GHz. A więc jedno rdzeniowiec? Tak:

HTC Desire S

Wymiary to 115 x 59,8 x 11,6 mm, waży 130 g, 768 MB RAM, wbudowana 1,1 GB, slot kart microSD. Bateria 1450 mAh. Do tego co już wiecie dodam że Desire S ma ekran S-LCD i charakteryzują się lepszymi kontami widzenia oraz podwyższonym kontrastem czy głębią czerni w porównaniu do Amoledów (które były w Desire), jednak gorsze od Amoled plus.

Jakość powierzchni aluminiowych oraz paneli plastikowych stoi na wysokim poziomie

Kilka słów na zakończenie

Tak więc to już koniec mojej analizy oferowanych przez Allegro smarfonów z logiem HTC. Mam nadzieję że przyda się wam kiedyś takie porównanie. Jeżeli są jakieś smartfony które nie są wymienione (wysterują na Allegro ale w podziale "inne") to proszę napisać o nich w komentarzach. Postaram się je dołączyć do mojej tabelki. Co do telefonów wyróżnionych czyli: Desire C, Evo 3D oraz HTC Desire S to choć tego nie planowałem powinny trafić do każdego który szuka telefonu z (kolejno, minimalna kwota "Kup teraz") 300, 439 lub 713 zł. Każdy z nich to inna wielkość wyświetlacza (odpowiednio: 3.5, 3.7, 4.3) oraz technologia procesora (S1, S2, S3). Oto parę linków do testów tych smarfonów: Desire C (1, 2 ), Evo 3D (1, 2, 3 ), Desire S (1, 2 )

Już niedługo powinien pokazać się artykuł o telefonach Sony z serii Xperia

[Aktualizacja]
27.02.2013
Zostały poprawione błędy wytknięte przez czytelników, między innymi:


  • Poprawione błędy co do wersji systemu
  • Poprawione informacje o aktualizacji
  • Poprawiony tytuł wpisu
Lista smartfonów, które czeka aktualizacja (do Androida 4.1), jest następująca:

HTC One X+ (Evitare)
HTC One XL (Evita)
HTC Droid Incredible 4G LTE (Fireball)
HTC EVO 4G LTE (Jewel)
HTC One SV (K2)
HTC One VX (Totem C2)
HTC One S (Ville)
HTC One S C2 (Ville C2)
HTC J (Valente)

Informacja stąd

[/Aktualizacja]