Przegląd techniczny Opery 9.0

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Opera Software wydała wczesną wersję Technology Preview 1 przeglądarki Opera 9.0. Wersja ta została wydana głównie po to, by społeczność zgromadzona wokół tej przeglądarki wyraziła swoje odczucia odnośnie szybkości, stabilności i ewentualnych kłopotów z wyświetlaniem stron.

W pierwszym momencie po uruchomieniu nowej wersji zauważyć można zmiany w obsłudze przeglądarki z klawiatury. Dostosowano do konkurencyjnych produktów (Firefox, Internet Explorer) między innymi kombinacje klawiszy odpowiadające za otwarcie nowego okna przeglądarki, nowej zakładki (tab) i dodanie stron do ulubionych (bookmarks). Nowa Opera po długim okresie "ukrywania" będzie też, podobnie jak inne przeglądarki, w domyślnej konfiguracji ujawniać swoją tożsamość w łańcuchu user-agent. Da to możliwość gromadzenia bliższych prawdy statystyk dotyczących obecności przeglądarki na runku. Kolejną nowością zaczerpniętą z przeglądarki Firefox jest możliwość dostosowania przeglądarki poprzez otwarcie specjalnego adresu opera:config. Dostosowanie preferencji ma być również możliwe specjalnie na potrzeby poszczególnych witryn.

Wewnętrznie przeglądarkę czeka jeszcze więcej zmian. Warto wymienić chociażby wsparcie dla XSLT, Canvas 2D, Web Forms 2.0, rich-tekstową edycję na stronach WWW czy nowy moduł IMAP. Pełna lista zmian od wersji Opery 8.5 znajduje się na stronach producenta.

Na koniec warto podkreślić, że jest to jedynie demonstracja funkcji planowanych na przyszłe wydanie Opery 9. Nie należy utożsamiać w żaden sposób Technology Preview 1 ze stabilną wersją oprogramowania. Producent przestrzega przed instalacją na poprzednią wersję tej samej przeglądarki, a także w systemach, z których dane nie zostały wcześniej zabezpieczone na wypadek awarii. Istotne zmiany w formatach plików (takich jak magazyn informacji pocztowych) powodują, że cofnięcie się do poprzedniej wersji Opery również może zakończyć się z utratą dla danych. Osoby, które pomimo takiego ryzyka chcą sprawdzić Opera 9.0 Technology Preview 1, mogą ją pobrać i zainstalować w systemach Windows, Linux i MacOS. Dostępna jest wersja wyłącznie w języku angielskim.

© dobreprogramy
s