Przeglądarka internetowa od Google?

Strona główna Aktualności

O autorze

Wyszukiwarkowemu gigantowi z Mountain View, wydając co rusz nowe aplikacje webowe, służące do tworzenia i edycji tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, czy prezentacji, udało się stworzyć pakiet przydatny do typowej pracy biurowej. Od dłuższego czasu wiele można było też usłyszeć o przygotowywaniu przez Google własnej przeglądarki internetowej. O ile jednak do tej pory, myśl ta pozostawała w fazie przypuszczeń, z opublikowanego dzisiaj przez Scotta McClouda, komiksu, coraz więcej wskazuje, iż stanie się to prawdą.

Google Chrome, bo taką właśnie nazwą ma przyjąć przeglądarka ze stajni Google, ma być przede wszystkim szybka w działaniu, w tym jeśli chodzi o renderowanie skryptów JavaScript, głownie za sprawą silnika webKit - freameworka wykorzystywanego w Safari i iPhone. Powinna zarazem być elastyczna i nie wykonywać więcej niż jednej rzeczy równocześnie, a także prezentować bardziej inteligentny mechanizm zarządzania pamięcią, z kolei w przypadku wystąpienia awarii, jej pojawienie nie powinno powodować całkowitego zawieszenia przeglądarki.

Według Google, wszystkie karty znajdować się będą u góry okna, nie zaś jak ma to miejsce w przypadku Firefoksa, czy Internet Explorera, gdzie umiejscowione są one tuż nad paskiem narzędzi nawigacyjnych. Wbudowany pasek nawigacji, oferować ma bezpośredni dostęp do najczęściej odwiedzanych witryn, na wzór szybkiego wybierania z Opery. Chrome ma także posiadać wsparcie dla rozwiązania Gears, pozwalającego na pracę z aplikacją bez konieczności aktywnego połączenia z Internetem. Ma w niej się również znaleźć tryb prywatności, wraz z mechanizmem walki ze złośliwym oprogramowaniem.

Cały projekt ma być licencjonowany na zasadach Open Source. W chwili obecnej nie wiadomo kiedy pojawi się pierwsza testowa wersja przeglądarki, również adres google.com/chrome prowadzi do strony z błędem. Być może stanie się to pod koniec miesiąca, przy okazji dziesiątych urodzin Google.


Aktualizacja, 01.09.2008, 23:52

Pierwsza wersja przeglądarki Google Chrome zostanie udostępniona publicznie jutro w ponad 100 krajach jednocześnie. Więcej informacji wkrótce...

© dobreprogramy
s