Notebooki i Windows Vista Capable, a Windows 7

No właśnie, kilka lat temu, całkiem niedawno na rynku zaczął występować sprzęt z logiem Windows Vista Capable. Piszę konkretnie o przyznawaniu tego certyfikatu ze względu na karty graficzne i obsługę sterownika Microsoft WDDM 1.0 i 1.1 dla interfejsu Aero. Takie oznaczenia miały zazwyczaj komputery z układami graficznymi GeForce serii 7, oraz Radeony serii 1000 oraz 2000.

Dlaczego poruszam ten temat? Otóż wydawałoby się że jeżeli zakupiliśmy notebooka na którym poprawnie działa Windows Vista, to i Windows 7 będzie tak działał. Niestety tak nie jest! Dla przykładu notebook Acer Aspire 1640Z wyposażony w kartę graficzną Mobility Radeon X1300, z certyfikatem Windows Vista Capable, obsługuje Vistę poprawnie, ale w Windows 7 Aero nie działa. To dziwne, bo przecież te dwa systemy to niemal systemy bliźniacze. Jednak odpowiedź jest prosta, dzieje się tak ponieważ Windows Vista ma w sobie wbudowany sterownik WDDM w wersji 1.0/1.1 z wpisaną obsługą kart starszego typu, a Windows 7 już nie. Windows 7 bazuje na sterowniku graficznym WDDM 2.0/2.1 gdzie tych kart po prostu nie ma, ot tak.

reklama

Istnieje jednak bardzo prosty sposób na to, aby obejść ten problem, mam tutaj na myśli narzędzie produkcji Driver Heaven, czyli MobilityModder w wersji dla ATI i nVidii.

ATI
nVidia

Potrzebne jeszcze będą sterowniki. Najlepiej, bo najpewniej jest przystosować pod Windows 7 te sterowniki, które zostały dołączone do notebooka, ale można również metodą prób i błędów próbować z nowszymi. W Acer Aspire 1640Z najnowsze jakie udało się zainstalować to ATI Catalyst 10.2 - nieźle, zważając na to że producent dostarczył Catalysty 6.8.

Teraz wystarczy wyodrębnić pliki sterownika z instalatora. Można to zrobić za pomocą programu np. 7-zip lub WinRAR, albo rozpocząć instalację sterownika i anulować ją po wypakowaniu plików do folderu tymczasowego (zazwyczaj jest to C:/ATI lub C:/NVIDIA).

Następnie należy uruchomić MobilityModdera odpowiedniego dla posiadanej karty graficznej i przez przycisk Browse wybrać ścieżkę do rozpakowanej wersji sterowników. Kolejno wystarczy kliknąć na kolejny przycisk Modify i poczekać na komunikat Driver Modifications Finished.

Jeśli operacja się udała to ostatnią czynnością jest już tylko zainstalowanie sterowników wcześniej wyodrębnionych i zmodyfikowanych poprzez Setup.exe.

Więcej informacji na temat aplikacji DH MobilityModder można zasięgnąć pod tym adresem www.hardwareheaven.com, tam znajduje się m.in. pełna lista wspieranych kart graficznych.

-

Sprostowanie

Rzeczywiście, Windows 7 korzysta ze sterownika w wersji 1.0/1.1, ale starsze modele kart graficznych nie są już obsługiwane. Wpis ten miał na celu pomoc w uruchomieniu na tychże kartach interfejsu Aero, ponieważ jest on taki sam jak w Windows Vista, różni go delikatnie funkcjonalność, ale wymagania sprzętowe pozostają niezmienione.

Za wcześniejsze wprowadzenie czytelników w błąd, najmocniej przepraszam. 

reklama

Komentarze