Notebooki i Windows Vista Capable, a Windows 7

No właśnie, kilka lat temu, całkiem niedawno na rynku zaczął występować sprzęt z logiem Windows Vista Capable. Piszę konkretnie o przyznawaniu tego certyfikatu ze względu na karty graficzne i obsługę sterownika Microsoft WDDM 1.0 i 1.1 dla interfejsu Aero. Takie oznaczenia miały zazwyczaj komputery z układami graficznymi GeForce serii 7, oraz Radeony serii 1000 oraz 2000.

Dlaczego poruszam ten temat? Otóż wydawałoby się że jeżeli zakupiliśmy notebooka na którym poprawnie działa Windows Vista, to i Windows 7 będzie tak działał. Niestety tak nie jest! Dla przykładu notebook Acer Aspire 1640Z wyposażony w kartę graficzną Mobility Radeon X1300, z certyfikatem Windows Vista Capable, obsługuje Vistę poprawnie, ale w Windows 7 Aero nie działa. To dziwne, bo przecież te dwa systemy to niemal systemy bliźniacze. Jednak odpowiedź jest prosta, dzieje się tak ponieważ Windows Vista ma w sobie wbudowany sterownik WDDM w wersji 1.0/1.1 z wpisaną obsługą kart starszego typu, a Windows 7 już nie. Windows 7 bazuje na sterowniku graficznym WDDM 2.0/2.1 gdzie tych kart po prostu nie ma, ot tak.

Istnieje jednak bardzo prosty sposób na to, aby obejść ten problem, mam tutaj na myśli narzędzie produkcji Driver Heaven, czyli MobilityModder w wersji dla ATI i nVidii.

ATI
nVidia

Potrzebne jeszcze będą sterowniki. Najlepiej, bo najpewniej jest przystosować pod Windows 7 te sterowniki, które zostały dołączone do notebooka, ale można również metodą prób i błędów próbować z nowszymi. W Acer Aspire 1640Z najnowsze jakie udało się zainstalować to ATI Catalyst 10.2 - nieźle, zważając na to że producent dostarczył Catalysty 6.8.

Teraz wystarczy wyodrębnić pliki sterownika z instalatora. Można to zrobić za pomocą programu np. 7-zip lub WinRAR, albo rozpocząć instalację sterownika i anulować ją po wypakowaniu plików do folderu tymczasowego (zazwyczaj jest to C:/ATI lub C:/NVIDIA).

Następnie należy uruchomić MobilityModdera odpowiedniego dla posiadanej karty graficznej i przez przycisk Browse wybrać ścieżkę do rozpakowanej wersji sterowników. Kolejno wystarczy kliknąć na kolejny przycisk Modify i poczekać na komunikat Driver Modifications Finished.

Jeśli operacja się udała to ostatnią czynnością jest już tylko zainstalowanie sterowników wcześniej wyodrębnionych i zmodyfikowanych poprzez Setup.exe.

Więcej informacji na temat aplikacji DH MobilityModder można zasięgnąć pod tym adresem www.hardwareheaven.com, tam znajduje się m.in. pełna lista wspieranych kart graficznych.

-

Sprostowanie

Rzeczywiście, Windows 7 korzysta ze sterownika w wersji 1.0/1.1, ale starsze modele kart graficznych nie są już obsługiwane. Wpis ten miał na celu pomoc w uruchomieniu na tychże kartach interfejsu Aero, ponieważ jest on taki sam jak w Windows Vista, różni go delikatnie funkcjonalność, ale wymagania sprzętowe pozostają niezmienione.

Za wcześniejsze wprowadzenie czytelników w błąd, najmocniej przepraszam. 

Komentarze