reklama

Przemysł fonograficzny walczy z irlandzkimi operatorami

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Moda na walkę z krnąbrnymi użytkownikami peer-to-peer trwa. We Francji robi się to ustawami (choć i tak niezgodnymi z konstytucją), zaś w Stanach Zjednoczonych wytwórnie fonograficzne procesują się bezpośrednio z użytkownikami. W Irlandii postanowiono, że najlepiej będzie jednak pozwać od razu dostawców usług internetowych.

Stowarzyszenie reprezentujące interesy wytwórni i artystów Irish Recorded Music Association (IRMA - odpowiednik amerykańskiego RIAA) złożyło pozew przeciwko dwóm największym dostawcom usług internetowych w Irlandii. Domaga się ono, by operatorzy zaczęli stosować regułę trzech kroków, czyli monitorować ruch sieciowy i odłączać użytkowników od Internetu po drugim zignorowanym ostrzeżeniu, że naruszają prawo podczas ściągania plików z Sieci.

Proces sądowy okazał się już raz dobrym straszakiem, gdy podobny manewr IRMA zastosowała wobec innego dużego dostawcy w Irlandii - firmy Eircom. Na mocy zawartej ugody Eircom będzie odłączał użytkowników, ale na razie tego nie robi. Oficjalnym powodem jest praca nad sformalizowaniem nowych reguł, nieoficjalnym fakt, że żaden inny dostawca nie chce reagować podobnie.

Ani irlandzki oddział British Telecom, ani UPC nie kwapią się jednak do zawierania żadnej ugody z IRMA. Przeciwnie - obaj dostawcy zapowiadają walkę w sądzie. Uważają, że nie ma żadnych podstaw prawnych, które obligowałyby ich do odłączania swoich użytkowników. Podobnego zdania jest stowarzyszenie ISPA zrzeszające irlandzkich dostawców usług internetowych. Jeśli do procesu dojdzie i sąd również przychyli się do tej opinii, to Eircom będzie w bardzo niekomfortowej sytuacji - jako jedyny ISP w kraju będzie musiał odłączać łamiących prawo użytkowników.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama