Przetestuj Android Studio z nowym kreatorem interfejsów #io16

Przetestuj Android Studio z nowym kreatorem interfejsów #io16

Przetestuj Android Studio z nowym kreatorem interfejsów #io16
19.05.2016 14:01

Android Studio to środowisko bardzo młode, ale szybko zdobywające popularność. Dość wspomnieć, że podczas wczorajszej prezentacji nowej wersji IDE dowiedzieliśmy się, że 94% z najpopularniejszych aplikacji i gier w Google Play powstało z jego pomocą. To bardzo dobry wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę, że środowisko ma dopiero 1,5 roku, a deweloperzy mają spory wybór narzędzi.

Podczas Google I/O zaprezentowana została testowa wersja 2.2 Android Studio. To dość szybko, biorąc pod uwagę, że Android Studio 2.1 zostało wydane zaledwie 3 tygodnie temu. Niemniej jednak nadchodzące nowości zapowiadają się bardzo interesująco.

Najbardziej widoczny jest zupełnie nowy Layout Editor, czyli narzędzie do projektowania interfejsów użytkownika. Praca w nim przypomina projektowanie DTP. Widżety i różne elementy interfejsu można przeciągać z palety na obszar roboczy lub do drzewa komponentów, gdzie można podejrzeć hierarchię elementów interfejsu aplikacji. Moduł oferuje również możliwość przyjrzenia się wizualnemu rozkładowi obiektów na ekranie w sposób jednoznacznie kojarzący się z programami CAD.

Obraz

Panel właściwości pozwala szybko edytować właściwości widżetów, nie zabrakło też edytora menu i plików preferencji. Projektowanie wyglądu aplikacji w ten sposób jest bardzo przyjemne, a przy tym IDE zapewnia prawidłowe skalowanie na różnych rozmiarach ekranów, dzięki czemu programiści mają nieco mniej pracy. Elastyczny menedżer projektów pozwala tworzyć interfejsy dynamiczne, bez umieszczania w aplikacji kilku wariantów rozmieszczenia elementów. Kreator nowych projektów domyślnie generuje dynamiczny układ interfejsu (ConstraintLayout), kompatybilny wstecznie aż do API Level 9. Edytor pozwala też łatwo przekonwertować istniejące interfejsy do dynamicznych.

Obraz

Narzędziom do projektowania towarzyszy praktyczny inspektor interfejsów, który pozwala poruszać się po drzewie elementów i analizować właściwości każdego z widocznych na ekranie komponentów. Dzięki temu, że Android Studio tworzy migawki widoków, można też skuteczniej znajdować ewentualne błędy.

Kolejnym ułatwieniem jest przeglądarka przykładowych fragmentów kodu. Z poziomu tej opcji można przeglądać dostarczone przez Google fragmenty na podstawie zaznaczonego aktualnie symbolu, zmiennej, typu lub metody. Poszukiwanie „ściągi” nie wymaga już przechodzenia do przeglądarki.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nowe narzędzie do analizy pakietów APK działa kontekstowo i jest w stanie ocenić rozmiary różnych komponentów. Dzięki temu łatwiej można unikać różnych ograniczeń, diagnozować ewentualne problemy z ProGuard, sprawdzić skompilowane pliki i ocenić, jak dużo danych będzie musiał pobrać użytkownik. To szczególnie istotne dla deweloperów pracujących na rynkach rozwijających się.

Deweloperzy korzystający z Android NDK mogą korzystać z CMake i NDK-Build – wystarczy, że wskażą pliki dla Gradle'a. Poprawione zostały także Jack Tools, które zyskały możliwość budowania przyrostowego i system przetwarzania adnotacji, dzięki czemu można wykorzystać więcej możliwości Javy 8 w projektach.

Testowanie również będzie łatwiejsze. W zasadzie wystarczy uruchomić aplikację w trybie debugowania i nagrać przykładowy scenariusz użycia aplikacji. Nagrana zostanie sekwencja zdarzeń interfejsu, które następnie zostaną przekonwertowane do formatu zrozumiałego dla Espresso Tests. Można je będzie uruchomić lokalnie lub przez Firebase.

Czym jest Firebase? Firma specjalizująca się w dostarczaniu backendu jako usługi (BaaS) dołączyła do Google'a 18 miesięcy temu. W chmurze można korzystać z bazy danych działającej w czasie rzeczywistym, mechanizmów autoryzacji i hostingu, dzięki czemu rozwijanie aplikacji. Działalność Firebase zostanie rozszerzona o aplikacje mobilne dla Androida i iOS, a Android Studio oczywiście zostało wyposażone w odpowiednią wtyczkę, pozwalającą współpracować z Firebase.

Introducing Firebase: a unified app platform

Wisienką na torcie jest rozbudowana, zupełnie darmowa platforma analityczna, dostępna dla deweloperów. Korzystając z doświadczeń zdobytych przez Google Analytics, programiści korzystający z Firebase Analytics będą mogli sprawdzić, jak użytkownicy korzystają z ich aplikacji i lepiej dopasować je do potrzeb. Można będzie także monitorować kampanie i zarobki oraz sprawdzić, skąd użytkownicy dowiadują się o aplikacji i gdzie warto inwestować. Platforma wskaże także, w jakiej grupie produkt jest najpopularniejszy.

Obraz

Poza narzędziami typowo analitycznymi, programiści będą mogli korzystać z możliwości hostowania stron i dokumentacji, centrum testowania, zgłaszania i obsługi błędów, zdalnej konfiguracji i wielu innych przydatnych narzędzi.

Android Studio w wersji 2.2 możecie pobrać z naszej bazy programów dla Windowsa i OS X.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)