Przetestuj nową generację pulpitu Plasma od twórców KDE

Strona główna Aktualności

O autorze

Mamy dobrą wiadomość dla zainteresowanych rozwojem KDE, najbardziej dziś zaawansowanego i elastycznego środowiska graficznego dla Linuksa. Deweloperzy projektu wydali obraz Live CD przeróbki Ubuntu 14.04 z pierwszą wersją pulpitu Plasma Next, nowej generacji Plasmy, budowanej z myślą o nowej, modularnej architekturze KDE.

Plasma/Next rysuje interfejsy użytkownika na podstawie opisów w deklaratywnym języku programowania QML, wykorzystując w tym sprzętowo wspomagany stos graficzny, w którego skład wchodzi biblioteka Qt5 z modułem Qt Quick 2 oraz OpenGL (OpenGL ES na urządzeniach mobilnych). Do tej pory przyjrzenie się stanowi prac nad tym środowiskiem wymagało od chętnych użytkowników sporego nakładu pracy. Gotowe ISO z LiveCD ma to ułatwić, demonstrując Plasma Desktop wszystkim zainteresowanym przeprowadzeniem testów.

Zakrojone na szerszą skalę testy są zaś bardzo potrzebne, gdyż wydanie stabilne Plasma Next zapowiadane jest już na lipiec. Jak wyjaśniają jego autorzy, to ewolucja znanych paradygmatów pracy z desktopowymi komputerami, bez żadnych rewolucyjnych elementów. Dbają oni o poszanowanie przyzwyczajeń użytkowników, wprowadzając stopniowe ulepszenia w zakresie grafiki i interakcji ze środowiskiem.

Warto wspomnieć, że w tym pierwszym wydaniu beta, KDE Plasma Desktop po raz pierwszy doczekało się własnego fontu. Oxygen Font został zaprojektowany z myślą o podsystemie renderowania FreeType i sprawdzać się ma we wszystkich interfejsach, na komputerach desktopowych i urządzeniach mobilnych.

Dla osób pracujących z aktualnymi wydaniami KDE nowa Plasma Desktop może wydawać się krokiem do tyłu: opcji jest tu mniej, nie mówiąc już o stabilności czy wydajności. Deweloperzy KDE nie zamierzają jednak pójść drogą deweloperów GNOME. Plasma Next, choć przeznaczona już dla końcowych użytkowników, będzie przede wszystkim fundamentem pod kolejne wydania. Dopiero one przyniosą porównywalne zakresy funkcjonalności z KDE 4.x. Wydajność jak i stabilność są sprawą pierwszorzędną, choć nie wszystko tu zależy od twórców KDE – spore znaczenie ma też stan biblioteki Qt i jej komponentów, biblioteki Mesa oraz sterowników kart graficznych.

Pobrać najnowszą wersję obrazu Neon5 ISO – Ubuntu 14.04 LTS z kompilacją środowiska Plasma Next z najnowszych źródeł możecie tutaj. Dostępne są też pakiety dla niektórych dystrybucji, m.in. Kubuntu, OpenSUSE i Fedory, ale raczej nie polecamy ich instalowania w używanych na co dzień systemach.

© dobreprogramy
s