Przewodniczący ISO za odrzuceniem skarg w sprawie OOXML

Strona główna Aktualności

O autorze

Coraz bardziej prawdopodobne, że Office Open XML (OOXML) pokona ostatnie przeszkody w drodze do uznania go jako standardu międzynarodowego.

W opublikowanym parę dni temu 35-stronnicowym raporcie w sprawie skarg przedstawicieli państw Brazylii, Indii, Afryki Południowej i Wenezueli, przewodniczący ISO i IEC, odpowiedzieli się za ich odrzuceniem, argumentując, że głosowania zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz na własną odpowiedzialność. Wszystkie bowiem dotyczyły zaistniałych nieprawidłowości w procesie zatwierdzenia formatu Open XML Microsoftu jako standardu ISO. Ich wniesienie poskutkowało tymczasowym wstrzymaniem jego do dnia 4 sierpnia. Wtedy też ma zostać przedstawione oficjalne stanowisko Zarządu Technicznego organizacji.

Warto zaznaczyć, że przyjęcie skarg mogłoby zakłócić dominację pakietu Office 2007, stwarzając otwarte drzwi dla konkurencyjnego OpenOffice, obsługującego standard Open Document (ODF) oraz pozbawiając Microsoft potencjalnych dochodów w wysokości miliardów dolarów. W ramach jednak tak zwanego planu B, jeszcze w maju korporacja ogłosiła, że wraz z wydaniem dodatku Service Pack 2 dla Office 2007 (co ma nastąpić w pierwszej połowie 2009 roku) lista natywnie obsługiwanych przez pakiet formatów ulegnie poszerzeniu o ODF.

© dobreprogramy

Komentarze