Przybywa 64-bitowych systemów, gdzie sterowniki?

Strona główna Aktualności

O autorze

Chris Flores, product manager Windows Vista w firmie Microsoft zauważa, że coraz więcej użytkowników wybiera 64-bitową wersję systemu. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy liczba 64-bitowych instalacji Windows Vista w Stanach Zjednoczonych zwiększyła się ponad trzykrotnie - wynika ze statystyk aktualizacji pobieranych z Windows Update. Inne dane na ten temat mówią, że aktualnie 20% nowych komputerów w USA sprzedawanych jest z 64-bitowymi Vistami, co stanowi wzrost aż o 17 punktów procentowych w porównaniu z marcem tego roku.

Powyższe fakty należy tłumaczyć przede wszystkim tym, że wraz z premierą Visty Microsoft zdecydował się wydawać obie wersje, 32- i 64-bitowe, nawet w najtańszych edycjach Home Basic, a na dodatek we wszystkich językach. Windows XP dla komputerów o architekturze 64-bitowej nie był dostępny w wersji polskiej i występował tylko w wydaniu Professional. Poza tym pamięć RAM tanieje praktycznie z każdym tygodniem, nic dziwnego więc, że coraz więcej osób posiada 4 GB pamięci i chce je w pełni wykorzystać. To zaś umożliwia tylko architektura 64-bitowa.

Wraz z decyzją o instalacji 64-bitowej wersji systemu oprócz korzyści dla wymagających użytkowników (podczas przeglądania poczty i Internetu raczej nie zauważymy różnic w wydajności) pojawiają się jednak także problemy. Sporo osób pamięta o tym, że część aplikacji, zwłaszcza starszych, może nie działać poprawnie lub w ogóle nie uruchomi się na Windows Vista w wersji x64. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że problem może wystąpić jeszcze na etapie instalacji sterowników. Dotychczas systemy 64-bitowe były wykorzystywane tylko do profesjonalnych, biznesowych zastosowań, więc z niektórymi nagrywarkami, odbiornikami Bluetooth, drukarkami czy kamerami powszechnymi w domowym środowisku może być kłopot. Brakuje także sterowników do niektórych notebooków. Katalog sprzętu kompatybilnego z 64-bitową Vistą można znaleźć na stronach Windows Vista Compatibility Center, choć warto pamiętać, że sporo sprzętu nie zostało tam skatalogowane, a mimo tego może on działać prawidłowo. Sterowniki będzie można pobrać ze stron producenta, a zdarza się, że sama Vista zaproponuje je w usłudze Windows Update.

Jedno jest pewne - jeśli użytkowników 64-bitowych systemów Windows Vista będzie przybywać, to i producenci będą opracowywać odpowiednie dla nich sterowniki. Już dzisiaj dla nowego sprzętu jest to w zasadzie regułą. Trzeba pamiętać, że taki sam problem z brakiem sterowników, tyle że ogólnie dla Windows Vista, był tuż po premierze systemu i w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy praktycznie został wyeliminowany. Być może jednak warto jeszcze trochę poczekać z przesiadką, oczywiście jeśli faktycznie będziemy potrzebować kilku gigabajtów pamięci. W każdym z przypadków decyzja powinna być po prostu przemyślana.

© dobreprogramy