Przygotuj swoje Windows 8.1 na przyjęcie Windows 10 oficjalnym narzędziem od Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Instalacja Windows 10 Technical Preview była do tej pory dla mniej doświadczonych użytkowników Windows 8 pewnym wyzwaniem. Pobieranie oficjalnego ISO, partycjonowanie dysku, zabawa z maszynami wirtualnymi – to nie dla każdego. Użytkownicy Windows 7 mieli łatwiej. W październiku udostępniono im narzędzie, dzięki któremu Windows 10 instalowane jest przez mechanizm Windows Update. Teraz Microsoft zdecydował się wydać takie narzędzie dla użytkowników „ósemki”.

Liczący zaledwie 30 KB plik .exe nie wymaga od użytkownika podawania jakichkolwiek danych, nie pobiera też żadnych plików z Sieci – wystarczy kliknąć dwa razy przycisk OK, by dowiedzieć się, że komputer został przygotowany do testów Windows 10. Kiedy w styczniu 2015 roku udostępniona zostanie nowa testowa kompilacja Technical Preview, Windows 8.1 poinformować ma o możliwości jej pobrania i zainstalowania przez Windows Update.

Jeśli się na to zdecydujemy, będzie to nieodwracalna decyzja. Powrót do Windows 8.x wymaga reinstalacji od zera z nośnika przywracania systemu. Jeśli więc ktoś zdecyduje się na zainstalowanie Windows 10 na komputerze produkcyjnym, to zapewne czeka go nieco zabawy w przywracanie swojego środowiska pracy. W obecnym stanie „dziesiątkę” trudno komuś polecić do poważnych zastosowań – nawet w oficjalnych kompilacjach pojawiają się bugi, nikt nie daje gwarancji na to, że aplikacje i urządzenia będą działały zgodnie z oczekiwaniami.

Jedną z takich ciekawych, nieoczekiwanych zmian, jest usunięcie z Technical Preview obsługi stacji dysków elastycznych – anachronicznego nośnika pamięci masowej o zawrotnej pojemności 1,44 MB, z którego korzystają jeszcze niektóre komputerowe dinozaury. Interesującą dyskusję na ten temat można przeczytać na łamach forum Microsoft Community. Okazuje się, że przywrócić obsługę dyskietek w Windows 10 można za pomocą sterowników z Windows 7, ale nie jest to żadne oficjalnie wspierane rozwiązanie. Nie wiadomo też jeszcze, czy finalna wersja „dziesiątki” w ogóle będzie zapewniała wsparcie dla takich nośników.

Nie ma się tu co śmiać – dyskietki wciąż znajdują zastosowanie, szczególnie w komputerach przemysłowych. Produkuje je do dziś Verbatim, zapewniając, że to świetny sposób na przechowywanie, współdzielenie i przenoszenie danych. Z tego też powodu sądzimy, że odpowiedni sterownik do Windows 10 jeszcze wróci.

Narzędzie przygotowujące Windows 8.1 do instalacji Technical Preview możecie pobrać ze strony Microsoftu.

© dobreprogramy
s