Przyjdą ciężkie czasy dla piratów?

Strona główna Aktualności

O autorze

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje dużą nowelizację Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w związku z czym zainteresowane środowiska bardzo aktywnie lobbują za wprowadzeniem zapisów chroniących ich interesy. Za zaostrzeniem walki z piractwem komputerowym lobbują między innymi Koalicja Antypiracka Związku Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP) czy BSA.

Jak czytamy w Gazecie Wyborczej SFP chce karać każdego, kto ściąga nielegalnie filmy czy muzykę z internetu, tak jak złodzieja za kradzież. Ale nie więzieniem. - Domagamy się bezwzględnie grzywien, minimum kilkaset złotych - mówi reżyser Jacek Bromski. Za występki dzieci grzywnę płaciliby rodzice. Bromski sugeruje też czasowe odcięcie od sieci bądź konfiskatę komputera.

Głosów aby wzorem francuskim do repertuaru kar za piractwo wprowadzić "odcięcie od Internetu" jest coraz więcej. Koncepcja sama w sobie wydaje się jednak zupełnie nieprzemyślana. Z jednej strony może skutkować odpowiedzialnością zbiorową np. rodziny co jest zupełnie niedopuszczalne w polskim systemie prawnym z drugiej natomiast strony tego rodzaju karę bardzo łatwo obejść biorąc pod uwagę mnogość możliwości podłączenia do sieci.

Poza zaostrzeniem kar, przedstawiciele organizacji chroniących prawa autorskie postulują o ograniczenie tzw. dozwolonego użytku osobistego, który pozwala na kopiowane dowolnych utworów (muzyki i filmów) między bliskimi oraz znajomymi, a także pobieranie utworów z sieci. Należy pamiętać, że "dozwolony użytek" nie obejmuje oprogramowania.

Głosy w dyskusji na temat nowelizacji nie są jednak nawet w kręgach osób związanych z kulturą jednomyślne, Jarosław Lipszyc, publicysta, poeta, szef fundacji Nowoczesna Polska ma skrajnie odmienne zdanie, wg niego anachroniczne prawo uniemożliwia ludziom uczestnictwo w kulturze, wg Lipszyca zaostrzanie prawa w tej materii nie ma sensu, a na dodatek będzie bezskutecznie.

Po której stronie opowie się prawodawca dowiemy się niebawem. Więcej na ten temat przeczytać można w artykule Piratów odciąć od sieci opublikowanym w Gazecie Wyborczej.

© dobreprogramy