Przyspieszamy z Intelem i Asusem: o finalistach konkursu i jakże trudnych pytaniach

Strona główna Aktualności

O autorze

Rozstrzygnięty wczoraj podczas naszego programu na żywo konkurs Przyspieszamy z Intelem i Asusem wzbudził wśród Was sporo emocji, doczekał się własnego wątku na forum portalu. Teraz, gdy znamy już zwycięzców (przypomnijmy – nagrodę główną, Asusa T100, wylosował użytkownik paazaa, podczas gdy dyski SSD Intela wygrali użytkownicy koneton i Jusko), możemy pokrótce zreasumować Wasze wysiłki.

Konkurs rozpoczęliśmy w poniedziałek, 1 grudnia. Ukończyło go, przez pięć kolejnych dni udzielając wyłącznie poprawnych odpowiedzi na publikowane przez nas pytania 130 osób. Te właśnie 130 osób wzięło udział we wczorajszym losowaniu: żetony z nickami finalistów trafiły do naszej maszyny losującej, znanej niektórym też jako skrzynka geocachingowa.

Przejdźmy teraz do samych pytań. Jak pamiętacie, były to pytania otwarte, a to oznacza, że nie istnieje jedna jedyna poprawna forma odpowiedzi na nie. Zapoznanie się ze wszystkimi Waszymi odpowiedziami nie było łatwe, nie można było sprawdzić ich „szablonowo” – ale też było znacznie ciekawsze, niż takie zwykłe porównywanie z wzornikiem. Dlatego w poniższym zestawieniu nie będzie też jedynych poprawnych odpowiedzi, lecz uwagi co do tego, czego od odpowiedzi oczekiwaliśmy, by uznać ją za poprawną.

1. Pytanie o różnice między czipsetami Intela Z97 i H97 nie brzmiało wymień wszystkie różnice. Uznawaliśmy wszystkie odpowiedzi, które uwzględniały najważniejsze cechy tych czipsetów (wsparcie dla overclockingu vs rozwiązania dla małego biznesu itp.). Nie mieliście tu zresztą większych problemów.

2. Pierwsza cyfra w numeracji Core procesorów Intela – skarżyliście się, że to nieprecyzyjne pytanie. Zgoda, jest nieprecyzyjne – i co z tego? Kto powiedział, że pytania muszą być precyzyjne? Za poprawne uznaliśmy zarówno te odpowiedzi, w których za pierwszą cyfrę uznano część oznaczenia typu procesora (i3, i5, i7) jak i jego modelu (np. 4690).

3. Praktycznie nikt nie miał problemów z pytaniem o ASUS C.P.R. Winne jest zapewne Google. Każdy, kto wspomniał o automatycznym przywracaniu domyślnych parametrów procesora w razie zawieszenia systemu po nadmiernym jego podkręceniu – miał odpowiedź zaliczoną.

4. Zaskoczeniem było dla nas, jak wiele niewłaściwych odpowiedzi padło na pytanie o gniazdko LGA 1150. Uznaliśmy zarówno lakoniczne odpowiedzi, w których wspominano że to gniazdko dla desktopowych Haswelli, dłuższe opowieści o Haswellach, Haswellach Refresh i Broadwellach, jak również po prostu przeklejki wszystkich możliwych pasujących do tego gniazdka modeli. Nie uznaliśmy za to odpowiedzi w stylu do tego gniazdka pasują procesory Core i3, i5, i7. Taka odpowiedź, choć niefałszywa, jest odpowiedzią bezwartościową, gdyż np. Core i7 Ivy Bridge do tego gniazdka nie wsadzimy.

5. Pytanie o Dual Intelligent Processors dotyczyło oczywiście rozwiązania Asusa, a nie Intela (jak kilka osób odpowiedziało). Każdy kto wspomniał coś o jednostkach TPU i EPU oraz ich zastosowaniu do zwiększania wydajności, stabilności i energooszczedności pracy systemu – miał zaliczone.

6. Z pytaniem o przycisk EZ XMP nie było żadnych problemów, wszyscy chyba lubią wyciągać ze swoich pamięci RAM tyle, ile się da.

7. Kwestia sprawdzenia stabilności działania podkręconego procesora wywołała u Was swędzenie klawiatury. Dużo odpowiedzi było bardzo rozbudowanych, pisaliście chętnie o wyliczaniu liczb pierwszych, wygrzewaniu procesorów i ekstremalnie obciążających system gier. Było kilka odpowiedzi, w których sugerowano jedynie użycie bliżej nieokreślonych programów monitorujących – te odpowiedzi odrzuciliśmy.

8. Nie było za to większych problemów z odpowiedzią na zagrożenia związanie z przetaktowywaniem i podkręcaniem napięcia zasilającego. Chyba to kwestia intuicyjnie oczywista.

9. Świetnie poradziliście sobie z odpowiedzią na pytanie o Digi+ VRM. Oskarżyć o to można tylko Google, gdyż większość odpowiedzi wyglądała jak kopia marketingowych manifestów ze stron Asusa. Nic w tym złego, jasne. Każdy, kto napisał tu cokolwiek sensownego o zasilaniu procesora i dynamicznej kontroli parametrów pracy, zaliczył to pytanie.

10. Na koniec pytanie, na które w wielu wypadkach jedyną odpowiedzią było WTF?, ja wysiadam czy ale o co chodzi. Pogrom był spory, wielu z Was przeraziło, że pytanie sugeruje konieczność zastanowienia się nad problemem, zamiast po prostu wygooglować odpowiedź. Tym większe wyrazy uznania dla wszystkich tych, którzy postarali się zastanowić nad odpowiedzią. Jeśli ktoś rozumiał, czym jest 1 Hz, rozumiał, że propagacja sygnału w danym ośrodku (czy to próżni, czy złocie, czy krzemie – nieważne) odbywa się z pewną skończoną szybkością, i w związku z tym w jednostce czasu sygnał przebiegnie pewną drogę – nie miał problemów z udzieleniem odpowiedzi, którą byśmy zaakceptowali. Zaliczyliśmy wszystkie odpowiedzi, które wyglądały na oznakę przemyśleń, bez względu na to, czy były one opisową refleksją, czy też po prostu podaniem liczby z dokładnością do rzędu wielkości. Oznaczało to, że cel pytania został osiągnięty – zrozumienie, czym od strony fizyki jest ten gigahercowy wyścig overclockerów.

Oto lista tych, którzy poradzili sobie ze wszystkimi pytaniami:

#r2d2# _Kruchy _VooDoo_ adamk1985 AdamRD AdiOs83 aduro92 Agnes.87 Agrael333 ajp.c0.pl alex_v And_re2 Angelo_7 arekman5 Arkantos7 bachus bbkr bogumio Bórka budda86 buzz1 bzdziu Cedar Ciacho-88 command-dos corrtez czyndzel DarkPeter DeliVeriuS demba deremaki Dizaster4 djDziadek DjLeo djs drobok eider_i128 eisn ekloszard El Baton Epkyrl FaUst flaszer Gammerin GBM Goldfinger greelf jacekadm Jacik Jack_Daniels jakubcorei7 Jax-MK jeikobu614 jrd Jusko kajtekneo kamilchw karol221-10 kjung Kleryk_LDZ koneton kozodoj kreciu81pl krefik Ludvick lukaszde667 Łukash Magnis meciarz michalp492 MietekN mmarekk moh3r Narv NetEngSer nikos1200 nowakjac Ojciec Ceicjo olmeca Ostatni Mohikanin paazaa Pangrys patyk1231 pejta Piotreck piotrteo pitek25 pocolog PorteX pwhite ralph7 Raquntish Rasoir Rob12x sariel scripter1 semtex shinji89 Sial Skullek slavc79 slepcu smagus Snajpiq snape sokeno Spiner3 spurny stoper2 stream szachistka szaracz szygmon Tadek59 Thief1523 tkako tomek4ever Tommy78 trebor86 vvmoris walker13150 Wawrzino wefhy wiesios1 wikti WildKali WODZU WooQash wszechmocny yavin22

© dobreprogramy
s