Przyszłość Kubuntu „aktualnie niepewna” – czy to początek końca Ubuntu z KDE?

Przyszłość Kubuntu „aktualnie niepewna” – czy to początek końca Ubuntu z KDE?

Przyszłość Kubuntu „aktualnie niepewna” – czy to początek końca Ubuntu z KDE?
26.06.2015 16:42, aktualizacja: 27.06.2015 02:16

Zainteresowani mogą już testować pierwszą wersję alpha Kubuntu 15.10. Najistotniejszą nowością w kolejnej wersji tej dystrybucji jest domyślne środowisko KDE Plasma w wersji 5.3 oraz szereg usprawnień zarówno w zakresie działania samego systemu, jak i preinstalowanych pakietów. W komunikacie o nowych funkcjach pojawiło się jednak zdanie, które daje do myślenia – wiele wskazuje bowiem na to, że nad przyszłością dystrybucji zbierają się czarne chmury.

Niepokój użytkowników Kubuntu wywołała, opublikowana przy okazji wczorajszej premiery pierwszej wersji alpha, informacja o przyszłości systemu. Można się z niej dowiedzieć, że premiera stabilnej wersji Kubuntu 15.10 jest datowana na 22 października tego roku. Bardziej jednak przykuwa uwagę zdanie: aktualizacje, łatki i kolejne wydania są aktualnie niepewne.

Powodem takiego stanu rzeczy były dość silne tarcia między głównymi przedstawicielami społeczności Ubuntu i Jonathanem Riddellem, liderem społeczności Kubuntu. Spór rozpoczął się już 2013 roku, a jego głównym powodem była różnica stanowisk w kwestiach praw do własności intelektualnej oraz finansowania. Zarzuty wobec społeczności Ubuntu miały rzekomo dotyczyć m. in. nieproporcjonalnego zarządzania budżetem – Kubuntu miało być według Riddella zaniedbywane.

Obraz

Konkretniejsze przedmioty sporu nie są znane, jednak według przedstawicieli Ubuntu, Riddell miał przejawiać zachowanie sprzeczne z wartościami społeczności, bezkompromisowość i brak woli rozwiązania problemu. W wyniku braku porozumienia rada społeczności Ubuntu zasugerowała Riddellowi ustąpienie ze stanowiska, czego ten odmówił ciesząc się poparciem społeczności Kubuntu.

Wczoraj opublikowano komunikat, według którego osobom odpowiedzialnym za rozwój Ubuntu i Kubuntu udało osiągnąć kompromis. Ustalono, że Jonathan Riddell jednak zrezygnuje z piastowanego stanowiska, a komunikat przybliżający nieco przedmiot sporu, który opisywał Riddella w złym świetle, zostanie usunięty. Dalsza część informacji rysuje możliwość twórczego kontynuowania współpracy:Zgodziliśmy się, że KDE jest dla Ubuntu ważne, a rada Kubuntu uważa, że Ubuntu jest równie istotne dla społeczności KDE. (…) Wspólnie chcemy dalej się rozwijać w celu ulepszania Projektu Ubuntu, łącznie z Kubuntu. (…) Społeczność [Ubuntu] będzie niezwykle zadowolona mogąc współpracować z Kubuntu, aby upewnić się, że wersja Ubuntu z KDE będzie odpowiednio wspierana tak przez społeczność, jak i przez Canonical.Widać, że stanowisko rady Ubuntu dość jasno stawia sprawę, jeśli chodzi o hierarchię w Projekcie Ubuntu. Mimo tonu zadowolenia z osiągniętych rezultatów, przytoczona deklaracja brzmi, delikatnie rzecz ujmując, dość jednostronnie. Tym bardziej biorąc pod uwagę, że jedynym dotychczasowym komentarzem ze strony społeczności Kubuntu była właśnie informacja o niepewnej przyszłości dystrybucji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (133)