Przyszłość VMware ESX

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o udostępnieniu przez VMware wersji 3.5 specjalnej edycji swojej serwerowej platformy do wirtualizacji ESXi całkowicie za darmo. Od tego czasu informacje na temat kolejnej odsłony ESX ucichły - spodziewano się, że firma uchyli rąbka tajemnicy przy okazji konferencji VMworld. Tak się jednak nie stało, nowy ESX 4.0.0 trafił za to w ręce testerów, a wraz z tym pojawiły się pierwsze informacje na temat funkcjonalności najnowszej wersji.

Największe zmiany dotyczyć będą poprawy wykorzystania zasobów sprzętowych oraz możliwości zarządzania serwerami. Obejmuje to 64-bitowe jądro i konsolowe systemy operacyjne. Wirtualne maszyny z powodzeniem będą mogły być klastrowane. ESX 4.0 w szerszym zakresie obsługiwać będzie konfiguracje symmetric multiprocessing (SMP) i pozwoli na zaadresowanie do 256 GB dla pojedynczej maszyny wirtualnej. Umożliwi tworzenie wielohostowych sieci wirtualnych, rozproszonych przełączników wirtualnych, a także maszyn wirtualnych w trybie fault-tolerance (odpornych na problemy).

Z pozostałych nowości wymienić należy zarządzanie profilami hostów ESX, kontrolę dostępu do źródeł dyskowych, alarmy w sytuacji uszkodzenia sprzętu, pełne wsparcie dla lokalnych dysków SATA oraz konfigurację śledzenia zmian. W planach jest także linuksowa wersja oprogramowania vCenter - nowego rozwiązania VMware z zakresu disaster recovery.

Dokładna data premiery VMware ESX 4.0 nie jest znana, pół-oficjalne informacje mówią o końcówce pierwszej połowy tego roku.

© dobreprogramy