reklama

Przyszłość Microsoft Office: wyciekł oficjalny harmonogram prac?

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Jeszcze rok temu prasa branżowa debatowała całkiem śmiało nad możliwością stworzenia przez Microsoft pełnych wersji pakietu Office na iOS-a i Androida – przecieki z Redmond miały sugerować, że pojawią się one na przełomie 2012 i 2013 roku. W tym roku wiewiórki doniosły zaś coś jeszcze bardziej sensacyjnego: Office miałoby zostać wydane też na desktopowego Linuksa. Jednak ci wszyscy, co już zacierali ręce na myśl o porzuceniu Windows, będą chyba musieli jeszcze trochę poczekać. Microsoft owszem, jest zainteresowany wydaniem Office na inne niż Windows i OS X platformy, ale jeszcze nie dziś, i nie jutro.

Takie wieści przynajmniej ma dla nas pani Mary Jo Foley, ekspertka od Microsoftu, której zaufany informator miał pokazać oficjalny harmonogram prac nad projektem „Gemini” – pod tą nazwą Microsoft prowadzi prace nad stworzeniem nowych wersji pakietu biurowego, równolegle do prac nad systemami operacyjnymi, oznaczonymi nazwą kodową „Blue”.

Nowości projektu „Gemini” dostarczone mają być w kilku falach. Na początku, już w październiku tego roku na rynku pojawić się ma Gemini wave 1.0, zawierające odnowione i rozprowadzane tylko przez Windows Store rdzenne aplikacje Office – Word, Excel, PowerPoint i OneNote, dostępne tylko dla Windows 8 (8.1?) i Windows RT. Co ciekawe, nie mają one być zamiennikami obecnych wersji, pisanych pod win32 i .NET, lecz ich uzupełnieniem. Na liście nie ma Outlooka, który w „zmodernizowanej” wersji pojawić się później, najpewniej dopiero w 2014 roku.

Kolejny etap to Gemini wave 1.5, zapowiadane na kwiecień 2014 roku, które przyniesie nową wersję Office dla OS-a X, odświeżenie Office RT preinstalowanego na urządzeniach z Windows RT, odświeżenie aplikacji Office dla Windows Phone, oraz wsparcie przez pakiet biurowy dla wielkich ekranów LSX.

Finalnie, jako Gemini wave 2.0, wydany ma być Outlook RT oraz, zapowiadane już dawno temu wersje Office na iOS-a i Androida. Nie wiadomo, w jakim stopniu będą one odpowiadały wersjom dla Windows, czy choćby Windows RT. W harmonogramie nie ma też ani słowa o wersji na desktopowego Linuksa.

Jeśli Microsoft już tak bardzo uparł się na swój Modern UI, to nie ma wyjścia, musi lepiej dostosować swój pakiet biurowy do Windows 8 i Windows RT. Najnowsza wersja Office 2013, ze swoimi dotykowymi kontrolkami nie wygląda na zbyt przemyślaną – widać że aplikacje pakietu były projektowane z myślą o najwygodniejszym z interfejsów – klawiaturze i myszy. Z drugiej strony jest szansa na to, że sam pakiet biurowy zostanie uwolniony od nadmiernego powiązania z interfejsem – Mary Jo Foley sugeruje, że pion Office w Microsofcie przechodzi transformację, z grupy ludzi zajmujących się budową i sprzedażą aplikacji na Windows zmienia się w grupę zajmującą się budową aplikacji i usług uruchamianych na wielu heterogenicznych platformach.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić