Pulpit Cinnamon 2.6 spodoba się wszystkim, którzy pracują z wieloma monitorami

Strona główna Aktualności

O autorze

Deweloperzy Linux Minta ukończyli prace nad kolejną wersją tak lubianego przez społeczność użytkowników środowiska graficznego Cinnamon. Owoc kilku miesięcy pracy stanie się domyślnym pulpitem w planowanym na koniec czerwca wydaniu 17.2 Rafaela tego systemu operacyjnego, przynosząc ulepszenia, które docenią przede wszystkim użytkownicy konfiguracji wielomonitorowych.

Wreszcie będzie można w Cinnamonie ustawić panele oddzielnie dla każdego monitora i indywidualnie je konfigurować, tak jak to jest np. w KDE. Zarządzanie nimi możliwe jest bezpośrednio z poziomu menu kontekstowego, gdzie pojawiły się nowe opcje, pozwalające na dodanie panelu, usunięcie go, przesunięcie, a nawet skopiowanie jego konfiguracji. Operacjom dodawania i przesuwania panelu towarzyszą wizualne podpowiedzi, łatwo też je przerwać i wrócić do poprzedniego stanu. Oczywiście do wszystkich paneli mamy też dostęp z poziomu panelu sterowania, gdzie można ustawiać ich opcje automatycznego ukrywania i skalowania. Z funkcją tą współdziałają też standardowe aplety, np. aplet listy otwartych okien wie już, na którym ekranie jest otwierany i radzi sobie w sytuacji, gdy okno zostanie przeciągnięte między ekranami.

Cinnamon 2.6 wspiera też wreszcie zaawansowane opcje dekorowania okienek oferowane przez bibliotekę GTK3, działa tu kafelkowanie i przeciąganie, jak również wyświetlanie menu kontekstowego po kliknięciu paska tytułowego okna. Dopracowano też powiadomienia wywoływane przez klawisze mediów, tak że są one teraz rysowane przez Cinnamona, w zgodzie z ustawieniami skórki. To samo tyczy się podglądu zminimalizowanych okienek. Pozwoli to twórcom skórek dla tego środowiska graficznego na uzyskanie lepszej spójności wizualnej pulpitu, a także zoptymalizowanie wydajności, szczególnie na słabszym sprzęcie.

Pojawiła się też bardzo ciekawa możliwość dodawania dostawców usług wyszukiwania dla pulpitu, dzięki której aplety będą mogły korzystać z usług sieciowych Google, Yahoo, Wikipedii i innych. Nie jest to rozwiązanie przeznaczone do końcowych użytkowników, lecz raczej do niezależnych programistów – od nich zależy, czy wykorzystają te możliwości w swoich pulpitowych dodatkach. Deweloperzy Minta obiecują jednak wszelką pomoc w tym zakresie, wystarczy się do nich zgłosić na IRC-u.

Oprócz tych zmian wydanie 2.6 to także zmiany pod maską: wsparcie dla demona systemd, kilkadziesiąt drobnych poprawek, zwiększających stabilność pracy i pomniejsze ulepszenia aplikacji systemowych. Niebawem nowy Cinnamon trafi do repozytoriów wydania 17.1 Rebecca, ale póki co możecie pobrać go z nieoficjalnego PPA Gwendala Le Bihana – działa bez problemu nie tylko na Mincie, ale też na Ubuntu.

© dobreprogramy
s