Pulpit bez kompromisów: Plazma pokazuje, jak być pięknym, szybkim i funkcjonalnym

Strona główna Aktualności

O autorze

Szukacie lekkiego i ergonomicznego graficznego środowiska pracy na systemy linuksowe? Po wydaniu Plazmy 5.13 można już powiedzieć, że nie trzeba szukać dalej. Ciężka praca społeczności KDE przyniosła realizację celu, który wielu wydawał się niemożliwy: środowisko graficzne znane z ogromnej konfigurowalności i możliwości, nabrało szybkości i jeszcze bardziej ograniczyło zużycie pamięci. A przy okazji uzyskało ulepszoną integrację z przeglądarkami, nowy przepiękny efekt rozmycia i bardzo przyjemne dla oka grafiki ekranu logowania oraz blokady.

Dziennik zmian dla tego wydania liczy ponad 1300 pozycji, obejmujących praktycznie wszystkie komponenty środowiska Plazma. Przyjrzyjmy się tym najciekawszym z nich, które już teraz można przetestować w oficjalnej dystrybucji KDE Neon lub (jak to myśmy zrobili) z wykorzystaniem kontenera Dockera.

Firefox czy Chrome – zintegrowane tak samo

Dzięki nowemu interfejsowi Plasma Browser Integration możliwe stało się daleko posunięte zintegrowanie popularnych przeglądarek z pulpitem Plazmy. Po zainstalowaniu w przeglądarce rozszerzenia Plasma Integration (wersja na Firefoksa | wersja na Chromium/Chrome) zyskujemy naprawdę spore możliwości:

  • karty przeglądarek mogą być otwierane bezpośrednio poprzez KRunnera (skrót Alt-Space),
  • można wysyłać linki bezpośrednio na telefon przez KDE Connect,
  • plazmoid Media Controls pozwala sterować odtwarzaniem wideo i muzyki na stronach internetowych,
  • pobieranie plików jest wyświetlane w widoku powiadomień Plazmy, tak samo jak przy kopiowaniu plików przez Dolphina.

Deweloperzy zapowiadają dalsze rozszerzanie tej integracji przeglądarek z pulpitem.

Nowe, świeże logowanie

Znacząco odświeżono ekrany logowania i blokady ekranu. Wykorzystują one teraz domyślne tapety Plazmy, upiększone efektowymi animacjami.

Dzięki temu ekran blokady może robić też za wygaszacz ekranu.

Ustawienia w stylu Kirigami

Coraz więcej widać efektów pracy projektantów z KDE Visual Design Group, którzy w zeszłym roku popełnili framework Kirigami. Teraz na jego bazie przeprojektowali narzędzia motywu wizualnego w systemowych ustawieniach, nadając im nowocześniejszą i wygodniejszą w użyciu formę. W kolejnych wydaniach przeprojektowane zostaną pozostałe narzędzia ustawień.

Rozszerzono też możliwości modułu fontów, który pokazuje podgląd różnych metod renderowania subpikselowego, oraz modułu ekranu powitalnego, który potrafi wreszcie pobrać nowe motywy ze sklepu KDE.

Tak się instaluje oprogramowanie

Kirigami znalazło zastosowanie także w menedżerze oprogramowania Discover. Przeprojektowano widok list i stron kategorii: korzystają one teraz z pasków narzędziowych, możliwe stało się sortowanie list po nazwie i ocenie w skali pięciogwiazdkowej, a ikony wyświetlanych aplikacji zgodne są z aktualnym motywem. Na stronie aplikacji wyświetlane są zaś wszystkie metadane.

Poprawiono także obsługę paczek z oprogramowaniem, zarówno w formacie Flatpak (gdzie można teraz wyznaczyć preferowane repozytorium) jak i snap (gdzie otrzymujemy kontrolę nad uprawnieniami aplikacji i możliwość instalacji snapów w tzw. trybie klasycznym, a także skorzystać z formatu snap://).

Bezpieczniejsze krypty

Rozwijany od zeszłego roku system krypt (Plasma Vaults), czyli bezpiecznych przestrzeni na pliki w Plazmie, otrzymał nowy backend CryFS – kryptograficznego systemu plików dla chmur. Pozwala też teraz na zdalne zamykanie otwartych krypt za pomocą smartfonu (z KDE Connect) i obsługę krypt offline. Całość wygląda też lepiej i jest wygodniejsza w obsłudze.

Graficzne efekciarstwo

Kompozytor grafiki KWin otrzymał bardzo ładne efekty rozmycia i przełączania pulpitów. Plazma potrafi się teraz automatycznie przełączyć na software’owy renderer grafiki, gdyby sterowniki OpenGL zawiodły.

Coraz bliżej też pełnego przeniesienia Plazmy na protokół Wayland: można już ustawiać reguły dla okienek, wykorzystywać mechanizmy EGL Context o wysokim priorytecie. Zapewniono też podstawowe wsparcie dla współdzielenia pulpitu i nagrywania jego zawartości na Waylandzie.

Szybkość i lekkość

Plazma 5.13 uruchamia się około 20% szybciej niż poprzednie wydanie. Zużywa też około 100 MB mniej pamięci po starcie (przy sterownikach Nvidii). Jak na raptem cztery miesiące prac – fantastyczne wyniki.

Na koniec jeszcze o ciekawostce dla miłośników macOS-a i jego koncepcji Globalnego Menu. W nowej Plazmie można włączyć eksperymentalną obsługę globalnego menu także dla aplikacji GTK+, takich jak np. GIMP. Dzięki temu można z Plazmy zrobić praktycznie idealny klon interfejsu użytkownika promowanego przez Apple – wszystko jest tu kwestią dobrania odpowiedniego motywu i łatwej konfiguracji. Canonical, producent Ubuntu, może teraz tylko patrzeć z zazdrością na tę łatwość, z GNOME takich cudów zrobić się nie da.

© dobreprogramy