Puppy Linux 7.5 Xenialpup: szczeniaczek, który tchnie nowe życie w starego peceta

Strona główna Aktualności

O autorze

Co można dziś zrobić z komputerem z jednordzeniowym procesorem 1 GHz i 768 MB RAM? Oddać do muzeum sprzętu retro? Na to chyba wciąż za wcześnie. Zainstalować Windowsa XP? Trochę zbyt niebezpiecznie, to niewspierane oprogramowanie i mnóstwo luk. My proponujemy zainstalować Puppy Linuksa, przeznaczoną na stare maszyny dystrybucję, która daje im nowe życie.

Zadebiutowała właśnie nowa wersja tej rozwijanej od ponad 11 lat dystrybucji, oznaczona numerkiem 7.5 i nazwą kodową „xenialpup”. Uruchomicie ją na praktycznie każdym komputerze x86 (także 32-bitowym), byleby miał przynajmniej 1-gigahercowy procesor i 768 MB pamięci operacyjnej. Twardy dysk nie jest wymagany, distro bez ograniczeń działa z pendrive czy nawet nośnika optycznego. Może to być nawet starodawna płyta CD – obraz ISO do wypalenia to zaledwie 330 MB.

W tych 330 MB zmieścił się kompletny desktopowy system linuksowy, z kernelem 4.9.58 (dla wersji 64-bitowej) lub 4.4.95-noPAE (dla wersji 32-bitowej). Nazwa „xenialpuppy” nie jest przypadkowa, ponieważ to właśnie Ubuntu 16.04 Xenial Xerus zostało wykorzystane do zbudowania tego Puppylinuksa, z wykorzystaniem instalatora o wdzięcznej nazwie Woof (jak wiadomo, tak szczekają psy w krajach anglojęzycznych).

O ile więc „pod spodem” mamy zminimalizowany system, kompatybilny z Ubuntu, to na wierzchu mamy coś zupełnie innego. Za pulpit odpowiada lekki menedżer JWM, zapewniający interfejs zrozumiały chyba dla każdego, kto widział Windowsa 95 i późniejsze. Do tego dostajemy menedżer plików ROX, przeglądarkę internetową Palemoon (czyli fork klasycznego Firefoksa), klient poczty Claws, programy do FTP, Torrenta i czatów, odtwarzacze mediów MPV i Deadbeef, edytor tekstu Abiword i arkusz kalkulacyjny Gnumeric, oraz cały zestaw drobnych autorskich programików, przeznaczonych dla tego lekkiego pulpitu.

Oczywiście xenialpup bez problemu radzi sobie z windowsową siecią lokalną (Samba) i drukowaniem (CUPS), zapewnia też narzędzia do obsługi nagrywarki i radia internetowego. Brakujące nam oprogramowanie kilkoma kliknięciami zainstalujemy z poziomu aplikacji Quickpet – nakładki na menedżera pakietów Puppy.

Pliki ISO systemu dostępne są w wersjach 32-bitowej i 64-bitowej, ruszą zarówno na komputerach z UEFI jak i starym BIOS-em. Miłej zabawy z tym „szczeniaczkiem”.

© dobreprogramy