r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Python Software Foundation i Veber zawarli ugodę, nazwa tylko dla Fundacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Sprawa Python Software Foundation i brytyjskiej firmy Veber trudniącej się hostingiem, która to zyskała rozgłos między innymi dzięki wysyłanym przez Pythonowych pseudokibiców groźbom śmierci i pogróżkom, zakończyła się zawarciem ugody.

Firma Veber od 1997 roku utrzymywała domenę python.co.uk i zamierzała zarejestrować znak towarowy „Python” na potrzeby świadczenia swoich nowych usług internetowych. Mimo że usługi pocztowe zmieniły potem nazwę, użytkownicy nadal mogli ubiegać się o adresy @python.co.uk, a teraz nazwa miała powrócić z nową linią usług. Python Software Foundation ma oczywiście zarejestrowany znak towarowy, ale tylko w Stanach Zjednoczonych.

Na mocy ugody brytyjska firma złożona z, jak to określił jej szef Tim Poultney, pięciu ludzi i psa, wycofała się z roszczenia sobie prawa do nazwy „Python” i obiecała wesprzeć korzystanie z zastrzeżonego znaku towarowego przez Fundację. Usługi firmy Veber zmienią nazwę i logo, czego można było się spodziewać po wypowiedziach Poultneya — przyznał on, że wybór nazwy dla usług zapadł bez konsultacji z kimś „technicznym”, a on sam o tym języku nigdy wcześniej nie słyszał. Na razie nie wiadomo jaka będzie kolejna nazwa usług firmy Veber (miejmy nadzieję, że nie spodoba im się Rails, Maple albo coś podobnego…).

r   e   k   l   a   m   a

Poultney jest zadowolony z tempa rozwoju sprawy i cieszy się, że produkty firmy Veber nie będą mylone z językiem programowania i powiązanymi z nim produktami. Van Lindberg z zarządu PSF jest zadowolony, że firma Veber bez długich negocjacji uznała markę Python i jest jej za to wdzięczny. Lindberg podziękował także społeczności związanej z Pythonem i produktami z niego korzystającymi za bezmierny zalew wsparcia, zarówno finansowego, jak i w ramach kampanii bazującej na pisaniu listów, którą przeprowadziły organizacje z Unii Europejskiej. O groźbach i DDoS-ach nikt już oficjalnie nie wspominał.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.