Qt 4.7.0 dostępne

Strona główna Aktualności

O autorze

Wydano wersję 4.7.0 wieloplatformowych bibliotek Qt, służących do tworzenia graficznego interfejsu użytkownika aplikacji.

Najważniejszą nowością w tym wydaniu jest Qt Quick, czyli inaczej Qt UI Creation Kit. Pozwala on na łatwiejsze i efektywniejsze tworzenie dynamicznego interfejsu użytkownika. Składa się z trzech komponentów: QML, QtDeclarative i Qt Creator. QML jest językiem deklaratywnym, zorientowanym na JavaScript, wykorzystującym dostępne w Qt funkcje Meta-Object. Dzięki niemu można tworzyć animowane, płynne interfejsy korzystając z wiedzy o językach skryptowych. Z kolei QtDeclarative to biblioteka dla języka C++, która zawiera silnik tłumaczący deklaratywny opis interfejsu w QML na elementy umieszczone w QGraphicsScene. Ulepszony Qt Creator obsługuje interkatywną edycję interfejsów QML poprzez zwykły mechanizm przeciągnij-i-upuść. Edytor tekstowy wspiera składnię QML oraz oferuje takie funkcje jak autouzupełnianie, przechodzenie do błędów oraz pomocy i łatwy podgląd wygenerowanych interfejsów.

Wiele zmian wprowadzono w QtWebKit, poprawiono m.in. wydajność w zakresie przewijania oraz przybliżania. W porównaniu do Qt 4.6.0 przewijanie jest szybsze o 350%, ładowanie strony o 16% a animacje CSS o 31%. Nowa klasa QStaticText pozwala przyspieszyć renderowanie tekstu a nowa implementacja widgetów przyspiesza działanie aplikacji o skomplikowanych interfejsach graficznych na Mac OS X. Ulepszony został także silnik JavaScript. Pojawiła się funkcja frame flattening, która tak zmienia rozmiar ramek aby nie były wyświetlane paski przewijania.

© dobreprogramy