Qt na licencji LGPL

Strona główna Aktualności

O autorze

Nokia zdecydowała, że Qt toolkit będzie dostępny nie tylko na licencji GPLv3 oraz komercyjnej ale także na LGPL. Dzięki temu zniknęły ograniczenia, które przeszkadzały programistom w swobodnym tworzeniu aplikacji z wykorzystaniem bibliotek Qt a także obniżone zostały koszty.

Qt to zestaw narzędzi i bibliotek do tworzenia oprogramowania dla Windows, Linux, Mac OS X a także kilku mobilnych systemów operacyjnych. Został stworzony przez firmę Trolltech, którą za 153 miliony dolarów przejęła Nokia. Qt jest używane w wielu aplikacjach, np. Google Earth, Skype, Opera czy Adobe Photoshop Album, opiera się na nim też popularne środowisko graficzne KDE.

Dotychczas Qt było dostępne w dwóch modelach licencyjnych: open source oraz komercyjnym. Model otwarty opierał się o GPLv3 i wymagał, żeby aplikacje napisane z wykorzystaniem Qt miały udostępniony kod źródłowy. Jeśli ktoś chciał napisać komercyjną aplikację albo nawet darmową, ale zamkniętą, musiał kupić wersję komercyjną. Mimo, że wersja komercyjna nie jest tak okrojona jak wersja open source i zawiera różne dodatki, to i tak była dosyć droga. Szczególnie, że była sprzedawana na każdego programistę oddzielnie oraz na każdą platformę oddzielnie. Oznaczało to duże wydatki dla firm mających wielu programistów i tworzących aplikacje na różne systemy. W związku z tym wiele firm rezygnowało z Qt na rzecz GTK+, które choć pod wieloma względami było sporo gorsze od Qt, to było dostępne na licencji LGPL, znacznie mniej restrykcyjnej od GPL.

Teraz LGPL także zawitało do Qt. Dzięki temu autorzy zamkniętych aplikacji nie będą musieli kupować wersji komercyjnej. Nie będą też musieli kupować dodatkowych licencji jeśli będą chcieli przenieść swoją aplikację na inną platformę. A z Qt jest to bardzo łatwe. Decyzja Nokii z pewnością zwiększy popularność Qt. Przyczyni się to do rozwoju wielu aplikacji oraz KDE. Efektem ubocznym będzie to, że niektórzy programiści przestaną pisać w GTK+, na którym opiera się konkurencyjne do KDE środowisko GNOME.

Firma Nokia przekazała jeszcze jedną dobrą wiadomość: repozytoria kodu źródłowego Qt zostaną otwarte. Będą to repozytoria stworzone z wykorzystaniem szybko ostatnio zyskującego popularność oprogramowania Git, które stworzył Linus Torvalds na potrzeby kodów źródłowych Linuksa. Mając dostęp do kodu źródłowego, firmy trzecie oraz społeczności będą mogły przekazywać Nokii swoje poprawki i ulepszenia do Qt.

© dobreprogramy
s