Qualcomm 205 – Nokia 3310 to dopiero początek sentymentu za telefonami

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Tegoroczne MWC nie było imprezą, która zaskoczyłaby ważnymi premierami nowatorskich urządzeń mobilnych. Największą uwagę przykuła nowa Nokia 3310, w kontekście której zaczęto mówić o znudzeniu smartfonami i tęsknotą za telefonami. Sprzętową odpowiedź na ten trend przygotowuje Qualcomm.

Qualcomm zaprezentował dziś nowy procesor, który jednak nie jest Snapdragonem. Qualcomm 205 jest układem, który ma znaleźć zastosowanie w telefonach ii dostarczyć im część możliwości, które dziś zarezerwowane są tylko dla smartfonów. Nowy procesor ma trafić przede wszystkim do niedrogich telefonów popularnych np. w Indiach, ale stwarza także nowe możliwości dla wszystkich producentów, którzy przymierzali się do wykorzystania rosnącego sentymentu za erą preandroidową.

Qualcomm 205 wyposażony jest w dwa rdzenie taktowane do 1,1 GHz oraz grafikę Adreno 304. Oferuje obsługę 4G (modem X5, rzeczona Nokia pracuje w 2G), Wi-Fi 802.11 w standardzie b, g i n, kamery o rozdzielczości do 3 megapikseli, maksymalną rozdzielczość wyświetlacza na poziomie 480p, dostępność dwóch slotów SIM oraz wsparcie dla systemów operacyjnych z jądrem Linux.

Takie parametry tworzą niszę dla nowej klasy urządzeń: prostych telefonów, które jednak oferuję obsługę LTE i Wi-Fi w standardach o większej przepustowości. Nie brakuje wciąż użytkowników, którzy wciąż uważają, że telefon jest do dzwonienia, ale wraz z popularyzację tego typu procesorów, na to wyświechtane stwierdzenie będzie można odpowiedzieć tak, ale również przez Internet.

© dobreprogramy