Qualcomm przejmuje twórców WiGig: 7 Gb/s bez kabli między urządzeniami już w przyszłym roku

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas zeszłorocznego Consumer Electronics Show spore zainteresowanie wzbudził startup Wilocity, chwaląca się bardzo ciekawym rozwiązaniem z zakresu łączności bezprzewodowej. Jej standard transmisji o nazwie WiGig, wykorzystujący pasmo 60 GHz, pozwala na bezprzewodowe strumieniowanie sygnału wideo z komputera na wiele monitorów jednocześnie czy błyskawiczne przesyłanie plików między maszynami znajdującymi się w swoim sąsiedztwie. Po CES-ie o całej sprawie zrobiło się cicho, aż do dzisiaj. WiGig trafi pod strzechy już w przyszłym roku, za sprawą firmy Qualcomm.

Amerykański potentat w dziedzinie komunikacji bezprzewodowej poinformował o wykupieniu całego Wilocity (w którym już wcześniej miał udziały) za nieujawnioną sumę. Źródła Reutersa, który już wcześniej sugerował, że do takiego przejęcia może dojść, wspominały o 300 milionach dolarów. Za te pieniądze Qualcomm uzyska zarówno zespół pracowników Wilocity, jak i wyłączność na opracowane przez startup techniki telekomunikacyjne, nie mające dziś praktycznie na rynku konkurencji.

Po przejęciu nowy właściciel chce już niebawem zaprezentować nową rodzinę trzypasmowych platform, które połączą rozwiązania Wi-Fi i WiGig Qualcomma, by znacząco zwiększyć wydajność i umożliwić innowacyjne zastosowania łączności bezprzewodowej – jak przeczytać można w komunikacie prasowym.

O co chodzi z tym łączeniem rozwiązań i trzema pasmami? Otóż działające w paśmie 60 GHz WiGig wykorzystuje własny protokół Wi-Fi, noszący nazwę 802.11ad. W teorii pozwala on na krótkozasięgową komunikację bezprzewodową z szybkością rzędu 7 Gb/s. Platforma komunikacyjna Qualcomma ma połączyć w jednym czipie radiowym WiGig z działającym w paśmie 5 GHz protokołem 802.11ac (o szybkości do 1 Gb/s) oraz klasycznymi protokołami 802.11b/g/n, działającymi w paśmie 2,4 GHz.

Pierwszy na rynku ze wspomnianych trzypasmowych platform pojawić się ma referencyjny czip, zbudowany na bazie Snapdragona 810, pierwszego procesora obsługującego WiGig. Powinno to się stać jeszcze w tym roku. Routery i urządzenia mobilne wykorzystujące Snapdragona 810 spodziewane są w pierwszej połowie 2015 roku. Czy będzie to początek końca kabli w naszych domach i biurach? Na razie pewne jest to, że właśnie standard WiGig chce wykorzystać Intel w swoim budowanym na platformie Skylake PC przyszłości, w którym dla kabli ma nie być już miejsca.

© dobreprogramy
s