Dlaczego ODF jest bardziej istotny niż OpenXML? Dlaczego nadchodzi lepsze?

Zaledwie dwie doby temu świat obiegła mocno pozytywna informacja. Francis Maude, który w brytyjskim rządzie piastuje stanowisko ministra przy prezesie rady ministrów wydał oświadczenie informując o wyborze otwartych standardów służących do komunikacji między rządem, a obywatelami.

Po wdrożeniu owych standardów, skutkiem tej decyzji będzie:

  • *brak przymusu obywateli do wyboru specjalistycznego oprogramowania*, aby móc przetwarzać dokumenty rządowe.

Ludzka natura niczym księżyc

Dobreprogramy.pl to portal - który jak głosi nazwa - jest "nie tylko o oprogramowaniu". Jeśli odkryliście już rubrykę "Najczęściej komentowane publikacje" to musieliście zauważyć, że nasza społeczność to nie tylko bezduszne roboty, a także jednostki, którym na sercu leży temat homoseksualizmu. Jak przystało na portal technologiczny nr 1, ponad 400 komentarzy pozwoliło wywindować i zdominować lokalny ranking gorących newsów. Kontynuacja tegoż niusa uzyskała ponad 230 komentarzy, co pozwoliło wątkom około homoseksualnym otworzyć jak i zamknąć portalowy ranking.

Nowe technologie w służbie ludzkości

Czy zastanawialiście się ostatnio do czego jeszcze możemy wykorzystać nowe technologie? Zazwyczaj informacje, które do nas docierają dotyczą kolejnych modeli elektroniki użytkowej. W dobie galopującej konsumpcji jesteśmy bombardowani wieściami o kolejnych generacjach procesorów czy nowej serii kolorowych obudów do telefonów. W tym wszystkim umyka nam prawdziwy sens postępu technologicznego, który w głównej mierze opiera się na poprawie jakości życia w ogóle, a nie na uczynieniu zajęć prostych, pozornie jeszcze prostszymi.

Optymalizacja w LibreOffice 4.2

Druga beta najnowszego LibreOffice'a jest już daleko za nami, a nieliczne portale - jeśli w ogóle poruszyły ten temat - potraktowały go pobieżnie, spłaszczając jego treść do prostych sloganów typu "ulepszono" i "poprawiono". Aż żal było to czytać, dlatego też prezentuję parę ciekawych informacji o efektach kilku optymalizujących kod zabiegach, jakich dokonano w wersji 4.2.

Szybszy eksport komórek bogatych w treść

To, co dotychczas przyciągało uwagę to powolne tempo podczas zapisu dokumentów w natywnym formacie ODS.

LibreOffice 4.1 i OpenOffice 4 (prawie) wydane!

Wczoraj na serwerach wylądowało LibreOffice 4.1 RC3. Według harmonogramu jest to ostatnia wersja kandydująca i już za parę dni zostanie przemianowana na wersję stabilną. Cichaczem nadchodzi również OpenOffice 4, którego premierę zaplanowano na... 16 lipca. Jeżeli wróble nie kłamią, to nowa wersja powinna pojawić się na dniach. Będzie to kolejna okazja do starć między klubem The Document Foundation, a klubem IBM-a.

Owszem! Przeczytałeś dobrze. Społeczność OpenOffice żyje i planuje odzyskać użytkowników wydając czwartą odsłonę tego pakietu biurowego.

Wszystkie loga OpenOffice'a

Pustosłowie to... tfu, tfu, marketing to wynalazek przyjemny niczym okienny kit. Kiedy brakuje treści, marketing wypełnia wszystkie braki i pozwala ugrać trochę czasu. A w ostatnim czasie Rob Weir potrzebuje go niczym topielec brakującego tchu. Zapewne mało kto już pamięta stare obietnice odnośnie planów wydawniczych, więc ja z przyjemnością je przypomnę. Fundacja Apache, która sprawuje pieczę na OpenOfficem, obiecała wydać wersję 3.5 przed końcem 2012 roku.

Nie znam się, ale wypowiem się. Rzecz o nierzetelności dziennikarzy

....na przykładzie informacji o wydaniu LibreOffice 4.

Nieraz w przeszłości zadawałem sobie pytanie "czy dawne dziennikarstwo było rzetelniejsze od dzisiejszego" i szczerze mówiąc, nigdy nie udało mi się dokopać do wyczerpującej odpowiedzi. "Dziennikarstwo" zresztą to taki śmieszny zawód, którego wykonawca może być totalnym nieukiem, gdyż opiera się na powtarzaniu informacji. Rzecz w tym, aby te informacje powtarzać rzetelnie to znaczy bez przeinaczeń intencji rozmówcy czy bez zafałszowywania obrazu sytuacji.

Świat idzie do przodu.

Kolejne zmiany w Krajowych Ramach Interoperacyjności! - część druga

W kwietniu 2011 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji znowelizowało Krajowe Ramy Interoperacyjności, które w dotychczasowym brzmieniu obowiązywało przez 6 lat. Nowa wersja ustawy dopuszcza do obiegu w administracji państwowej rozwiązania Microsoftu: (Office) Open XML oraz stare, binarne formaty Office'a wyrzucone z aktu prawnego w wersji z 2005 roku, a także format XPS mający stanowić konkurencję dla ISO PDF-a. Szerzej o zmianach