RHEL 7 wydany: konteneryzacja aplikacji, lepsza interoperacyjność z Windows i domyślny XFS

RHEL 7 wydany: konteneryzacja aplikacji, lepsza interoperacyjność z Windows i domyślny XFS

11.06.2014 09:34

Po trwających pół roku publicznych testach Red Hat ogłosiłdostępność najnowszej wersji swojego flagowego produktu. Red HatEnterprise Linux 7 reklamowany jest pod śmiałym hasłem systemu,który zredefiniuje samo pojęcie biznesowego systemu operacyjnego.

Kluczowe pojęcia, którymi Red Hat posługuje się z tej okazji wkomunikatach dla mediów i biznesu to m.in. hybrydowe chmury,konwergentne infrastruktury,kontenery aplikacyjne,bezpieczeństwo klasy wojskowejczy niezawodność kluczowych dla misji firm wdrożeń.Taka już natura języka, którym zwracać się należy do decydentówz największych korporacji – dziś klientami Red Hata jest ponad90% procent firm ujętych na liście Fortune 500.

Obraz

Za hasłami stoją dalekoposunięte zmiany techniczne. RHEL 7 przynosi wsparcie dlalinuksowych kontenerów (LXC) wraz z mechanizmem konteneryzacjiDocker. Łączy on LXC, mechanizmy Control Groups i Namespaces, bytworzyć system wydajnej quasi-wirtualizacji, w której aplikacjewspółdzielą podstawowe komponenty systemowe, ale nie mogą zmienićniczego poza swoimi kontenerami, a przepływ informacji między nimijest ściśle kontrolowany. Oczywiście koncepcja taka nie jestniczym nowym, FreeBSD i Solaris potrafiły tworzyć takie aplikacyjnekontenery już wiele lat temu – ale systemy te nigdy nie miałypopularności porównywalnej z Linuksem.

Kolejną ważną zmianą jestzmiana podstawowego systemu plików. Czerwony Kapelusz, niezadowolonyze skalowalności EXT4, włożył wiele pracy w XFS. Rozwiązanoproblemy z opóźnieniami wywoływanymi przez zmiany w metadanychplików i względnie dużą podatnością na uszkodzenia tego systemuplików – i to on jest teraz domyślnie wybierany przy nowejinstalacji. Techniczne zalety tego wynalazku programistów SiliconGraphics pozwolą użytkownikom RHEL-a poradzić sobie z ogromnymiilościami danych, rzędu 2^64 bajtów.

Producent chwali się takżezaawansowaną interoperacyjnością ze środowiskami Windows,łatwością integrowania się z domenami Active Directory iwsparciem infrastruktury OpenLMI, ułatwiającej zdalne zarządzanieserwerami, klastrami serwerów i całymi centrami danych.

Jądrem systemu jest mocnozmodyfikowany Linux 3.10, który otrzymał m.in. mechanizm kpatch,pozwalający użytkownikom na zarządzanie zbiorami binarnych łatekdla jądra, które można stosować bez restartowania maszyny. Obsługuje on też kompresję pamięci wymiany, wirtualizacjęrejestrów APIC i nowy ciekawy mechanizm dm-era, pozwalającyśledzić, które bloki zostały zapisane w określonym przezużytkownika przedziale czasu. Ma to posłużyć mechanizmom kopiizapasowych i szybkiemu cofaniu wprowadzonych w systemie zmian.

Podstawowym pulpitem RHEL-a 7jest GNOME 3, działający w trybie Classic (by nie przerazićbrodatych administratorów w szelkach). Producent podkreślaintegrację pulpitu z narzędziem do zarządzania desktopowąwirtualizacją Boxes. Wart uwagi jest również zestaw narzędzi,dzięki którym można przeanalizować serwery z RHEL-em 6 iwygenerować scenariusz aktualizacji do RHEL-a 7, ze wskazaniem gdziekonieczne będą osobiste interwencje administratorów. Z kompletnąlistą zmian możecie się zapoznać w informacjacho wydaniu.

Według wiceprezesa Red Hata,Jima Tottona, zainteresowanie nowym systemem jest bardzo duże, ponad60% uczestników testów beta ogłosiło chęć przejścia na„siódemkę” w ciągu najbliższego półrocza. Ci, którzy woląpozostać przy sprawdzonym RHEL-u 6, dostaną niebawem wydaniepoprawkowe 6.6. Podobnie jak w wypadku RHEL-a 6, nowa wersja systemubędzie wspierana przez dziesięć lat w środowiskach produkcyjnych,z dodatkowym trzyletnim okresem rozszerzonego wsparcia.

Dla nas najważniejsze jest to,że społeczność CentOS-a już rozpoczęła prace nad wydaniemutrzymywanej przez siebie otwartej i darmowej wersji RHEL-a. Dziękizawiązanej na początku tego roku współpracy między Red Hatem adeweloperami CentOS-a, powinny one zakończyć się szybciej, niżbyło to poprzednim razem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)