RIAA nie zgadza się na "niskie" wyroki dla piratów

RIAA nie zgadza się na "niskie" wyroki dla piratów

Wojciech Cybulski
23.07.2010 14:33, aktualizacja: 25.07.2010 17:42

Recording Industry Association of America (RIAA) - amerykańskie zrzeszenie wydawców muzyki - odwołało się od wyroku, w ramach którego sąd obniżył Joelowi Tenenbaumowi karę za piractwo z 675 tys. do 67,5 tys. dolarów. RIAA domaga się zasądzania wyższych kar, by odstraszyć przyszłych piratów od nielegalnego pobierania plików.

Joel Tenenbaum został oskarżony przez RIAA o nielegalne pobranie z Sieci 30 piosenek, za co pierwotnie skazano go na karę w wysokości 675 tysięcy dolarów. Jednak kiedy sprawa była ponownie rozpatrywana, sąd stwierdził, że tak wysoka grzywna jest niezgodna z amerykańską konstytucją i obniżył ją 10-krotnie. Nowy wyrok stanowił, że Tenenbaum ma zapłacić za każdy utwór "jedynie" 2250 dolarów. RIAA uznała jednak, że jest to kwota stanowczo zbyt niska, a nielegalne pobranie 30 utworów powinno być karane o wiele surowiej. W wyniku złożonej apelacji sprawa zostanie ponownie rozpatrzona - nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpocznie się nowy proces. Warto przypomnieć, że powyższy przypadek nie jest pierwszym, w którym amerykańskie sądy znacząco zmniejszają wyroki piratom ściganym przez RIAA. Na początku roku opisywaliśmy historię Thomas-Rasset, pierwotnie skazaną za udostępnienie 24 piosenek na kwotę 1,92 mln dolarów. Po długiej batalii sądowej Thomas-Rasset zredukowała tę kwotę do 25 tys. dolarów i zapowiedziała, że będzie domagać się dalszego zmniejszenia kary. Jej determinacja pokazała, że z RIAA można skutecznie walczyć i dochodzić swoich racji przed sądem.

Nie jest jasne, jak dalej potoczą się losy Tenenbauma i innych "przestępców" oskarżonych przez RIAA. Jeżeli amerykański wymiar sprawiedliwości faktycznie uzna, że wielomilionowe kary za pobranie lub udostępnienie w Sieci kilkudziesięciu piosenek są niezgodne z konstytucją, będzie to bolesny cios dla wszystkich amerykańskich organizacji antypirackich. Instytucje takie jak RIAA są bowiem nastawione na głośne, pokazowe procesy, w których oskarżeni są skazywani na horrendalne, niemożliwe do spłacenia kary.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)